Ruský státní gigant Gazprom vypnul plyn Polsku a Bulharsku. Zdůvodnil to tím, že tyto státy odmítly platit za dodávky této důležité energetické suroviny v rublech. Hrozí tento krizový scénář i České republice? Vláda Petra Fialy oficiálně říká, že zatím takové signály nemá.
„V tuto chvíli nemáme informace, že by něco takového hrozilo. Dokonce nejsou ani žádné signály. Ale musíme s tím počítat, když vidíme, co Rusko udělalo v těchto dnech,“ řekl premiér Fiala.
Z druhé strany zní vyjádření zvláštního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky, který tvrdí, že Rusové postupně od plynu odpojí celou Evropu. „Myslím, že dříve nebo později to přijde. Ale nevím, kdy to bude,“ sdělil Bartuška Rádiu Impuls.
Jaká je realita? Jak by Rusové mohli České republice plyn vypnout? Nijak. Rozhodně ne přímo. Jak naší redakci vysvětlil významný energetický expert, který se stále v energetickém byznysu pohybuje, Rusko nemá žádnou fyzickou možnost, jak naši zemi odříznout od dodávek svého plynu.
„Všechno by záviselo na Německu, které je přímým kontraktorem s Ruskem. My ten ruský plyn kupujeme z Německa a jediná fyzická možnost, jak nás odříznout, je, že by sami Němci museli uzavřít kohout na předávacím místě v Hoře Svaté Kateřiny na státní hranici. Tedy by Rusové museli dotlačit Německo k tomu, aby nám ten kohout zavřelo, třeba pod pohrůžkou, že jinak o ruský plyn přijdou i sami Němci. Nic z toho ale nejspíš nehrozí. Česko je sice na předních příčkách podpory Ukrajiny, ale pro Moskvu jsme pod rozlišovací schopnost, neřeší nás. Riskovat, že by přišli o prodej plynu do Německa, je dost nereálné a stejně tak Němci budou ochotně platit rublem, protože by se bez ruského plynu totálně zhroutili a s nimi také my a další okolní ekonomiky,“ popisuje energetický expert.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka