Před koncem prvního pololetí začalo přibývat pesimistických předpovědí, že trh s energiemi očekává pro druhou polovinu roku růst jejich cen. Nejčastěji byl tento předpoklad zdůvodňován jednak drahotou emisních povolenek, jednak odstavováním uhelných elektráren. „Budoucí ceny energií není lehké předpovídat. Záleží na mnoha faktorech. Protože v Evropě se většina – až 60 procent energie – spotřebuje na výrobu tepla, rozhodne charakter příští zimy. Tady je evidentní, že končí několikaletá vlna markantního oteplování spojená s jevem El Niño,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Vladimír Budinský, předseda spolku Konec uhlí – Nová energie.
Dalším faktorem poptávky po energii je průmysl, který v Česku spotřebuje více než třetinu energie. „U průmyslu je vidět jasný trend deindustrializace Evropské unie vinou už teď drahých energií a vysokých cen emisních povolenek, které jsou v EU 8x dražší než v Číně a 10x dražší než v Jižní Koreji. EU vyhání průmysl z Evropy a celková spotřeba energií klesá všude v unii. To, že klesá poptávka, v tržní ekonomice brání většímu zdražování. Průmyslové firmy v celé EU na žádné sliby už nečekají a rychle unii opouštějí. Poptávka po energiích z průmyslu tím ještě více klesne. To bude spíše hlavní impulz pro udržení ceny energií, protože prodejci energií ztrácejí velké odběratele a budou muset víc bojovat o ty malé,“ vysvětluje odborník na energetiku.
Vysoké miliardy vláda promrhá za dotace bohatým
Hlavním faktorem růstu ceny energie – tepla a elektřiny – je v Evropské unii extrémně vysoká cena emisní povolenky. „Emisní povolenka je vlastně taková vysoká zelená daň, která třeba u uhelné elektřiny, jež u nás máme 40 procent, tvoří až 75 procent ceny. Tuto zelenou daň platí odběratelé elektřiny v její ceně a příjemcem těchto vysokých miliard je vláda, která tyto naše miliardy obratem promrhá za projekty, jako jsou například dotace solárů a elektromobilů bohatým, nebo sdílení elektřiny v podivných komunách, které ještě víc zdraží v konečném důsledku regulovanou složku ceny elektřiny,“ upozorňuje Vladimír Budinský.
Řada politiků nově zvolených do Evropského parlamentu volá po revizi EU Green Dealu. „To je hlavně o zlevnění povolenek. Kdyby k tomu došlo, tak energie možná i zlevní. Ale to česká vláda paradoxně nechce, protože by neměla co z cizího rozdávat,“ tvrdí předseda spolku Konec uhlí – Nová energie. „Pak zde máme kroky Bruselu a národních vlád v regulaci odvětví, ze kterých plyne vládami řízené zdražování regulované složky ceny elektřiny kvůli nesmyslnému dotování neefektivních občasných zdrojů energie v konci distribuční soustavy a také kvůli budoucímu blackoutu bránícímu nezbytnému dotování uhelných zdrojů z nákladů na udržování funkční elektrické přenosové soustavy. To jsou věci, kterými zejména v energetice nekompetentní česká vláda zdražuje elektřinu neuvěřitelně rychle,“ kritizuje odborník Fialův kabinet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník