„Investuji tam, kde můžu očekávat nerůst,“ pochlubila se v minulém týdnu na sociální síti paní Naďa Johanisová.
„Současná vícečetná ekologická krize a narůstání koncentrace ekonomické moci je dána systémem, ve kterém žijeme a který je zaměřený na stále větší expanzi – produkce, spotřeby, nejrůznějších infrastruktur – a stálého zrychlování výkonů a výstupů. Takhle nejde pokračovat,“ uvádí k tomu dáma představující se jako „ekologická ekonomka“, ač podle Wikipedie tato zaměstnankyně Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a aktivní členka Zelených ekonomické vzdělání nemá.
Její příspěvek na sociálních sítích vzbudil celkem velký rozruch a kromě posměšných dotazů, zda své peníze nemůže spláchnout do záchoda rovnou, se mnozí také začali zajímat o celou komunitu kolem „nerůstu“. Zvláštní slovo je totiž již delší dobu politickým programem, a jak lze zjistit, také docela úspěšným dotačním titulem.
Komplexní pohled na zastánce tohoto proudu lze najít ve facebookové skupině Nerůst. Jeden z nejnovějších příspěvků třeba poutá na text Árona Tkadlečka, někdejšího studenta environmentalistiky v Brně na fakultě paní Johanisové. Nyní sepsal text o neslučitelnosti současného způsobu individuální dopravy s plněním klimatických závazků, který je do vize nerůstu zhuštěn prohlášením: „Každý kilometr nově postavené dálnice nám dláždí cestu do klimatického pekla.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo