„Ropné sankce na Rusko selhaly.“ Nás zasáhnou: až 45 Kč na litr

05.12.2023 13:11 | Analýza

Sankce uvalené na ruskou ropu v podobě cenového stropu či embarga na dovoz ropných produktů sice podle nejnovější analýzy helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA) připravují Moskvu o miliardy eur, ale i tak je to dle serveru Politico „mnohem méně, než v jaký dopad doufali ti, co opatření vymysleli“, a zaznívá skepticismus, že by opatření v aktuální špatně vymahatelné podobě mělo vůbec na situaci na frontě výraznější vliv. Hořké zjištění přišlo zrovna ve chvíli, kdy Česku končí výjimka na dovoz ropných produktů s ruským původem. Pokud ji EU nedovolí prodloužit, mohou dle ekonoma Lukáše Kovandy pohonné hmoty v ČR zdražit až na 45 Kč za litr.

„Ropné sankce na Rusko selhaly.“ Nás zasáhnou: až 45 Kč na litr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stojan čerpací stanice

Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA) vzpomenulo, že je to přesně rok, co v reakci na již tehdy několik měsíců probíhající ruskou agresi na Ukrajině předstoupila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před řečnický pultík a po oznámení cenového stropu uvaleného na ruskou ropu na úrovni 60 dolarů za barel tvrdila, že „toto rozhodnutí ještě více zasáhne příjmy Ruska a sníží jeho schopnost vést válku na Ukrajině“.

Nakolik se tato její slova ve skutečnosti vyplnila? Organizace sídlící ve finských Helsinkách míní, že je již zřejmé, že „sankce ani po roce nesnížily odhodlání Kremlu válčit“, přesto však zároveň nemají pravdu ani ti, kteří tvrdili, že tento krok Rusko nikterak bolestivě nepocítí – analýza CREA ukazuje, že zákaz dovozu ropy do EU a cenový strop G7 snížily příjmy Moskvy z vývozu ropy až o 14 %, což ji připravilo o 34 miliard eur z vývozu.

Moskvu tedy sankce na ropu finančně nemálo bolí. Problém ovšem je, že tento dopad ani zdaleka nedosahuje toho, čeho podle analýzy „mohlo být dosaženo“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Benzín za 45?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseučitel rossi , 05.12.2023 15:26:50
Sankcemi uvalené na Rusko jsme jako stát závislý na ropě a plynu zaplatili vysokou inflací a zdražením všeho protože tyto komodity kupujeme podstatně dráž.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…