Poprvé byl termín "offshore" použit ve Velké Británii roku 1723, během jedné soudní obchodní pře. Od té doby tento výraz charakterizoval jev, kdy hlavní správa a sídlo firmy je v jiné zemi či hospodářské zóně, než její hospodářská činnost.
Peníze „mimo břeh“ potřebují rajský klid a pohodlí
Samotný pojem „offshore“ vznikl z anglického výrazu, čili „mimo břeh“, a u nás se mu říká prostě daňový ráj. Jde o země, nebo dokonce jen jejich části, kde jsou nejen výrazně nižší daně, ale i určitá dávka „diskrétnosti“, která je zejména v některých případech zjevně více než žádoucí. Vždyť peníze potřebují „klid a pohodlí“ a kde jim to lze zajistit lépe než v daňovém ráji.
Představa, že se jedná pouze o drobné celky, je zcela mylná. Do offshorové zóny spadají země jako je z poslední doby známý Kypr, ale také Nizozemsko, Lichtenštejnsko, Lucembursko, britské Panenské ostrovy, Irsko, Panama, Uruguay, Honkong, nebo americký státy, jako je Delaware nebo Wyoming a mnohé a mnohé další. Jen u počtu států se odhad pohybuje kolem 30.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká