A vyjmenovává deset pozitivních zpráv, tedy důvodů k hrdosti nad tím, co jsme jako Češi dokázali. Ekonomka Markéta Šichtařová, která má celý dokument k dispozici, považuje tvrzení Úřadu vlády vzhledem k recesi české ekonomiky, rekordní nezaměstnanosti, rychlému zadlužování a kolapsu důchodové reformy za poněkud legrační.
Za nejlegračnější tvrzení označila to, že „v ekonomické úrovni už doháníme staré členské země Evropské unie“. Podle Úřadu vlády jsme po Portugalsku nově překonali v HDP přepočteném na paritu kupní síly také Řecko. „V Česku máme recesi, propadáme se, takže nikoho dohánět prostě nemůžeme. Ale chudáci Řekové a Portugalci se hospodářsky propadají ještě rychleji. Chce si snad česká vláda připisovat zásluhy za to, jak rychle se naši jihoevropští kolegové propadají?“ ptá se ekonomka.
Celý materiál z Úřadu vlády, který zvedl ze židle Markétu Šichtařovou, si stáhněte ZDE
Jsme pátou zemí s nejnižší mizérií v Evropské unii
Markétu Šichtařovou zaujalo také tvrzení, že podle takzvaného indexu mizérie, který sčítá nezaměstnanost a inflaci, jsme byli v roce 2011 pátou zemí s „nejnižší mizérií“ v Evropské unii.
„Je to úsměvná záležitost. S indexem přišel, tuším, prezident Ronald Reagan ve Spojených státech ve volební kampani, občas se s ním vytasí politici v různých kampaních, ale ekonomové tento index vůbec nevyužívají. Je to jednoznačně a evidentně ukazatel zkonstruovaný pro politické účely, vždy se tím politici rádi chlubí nebo tím argumentují, protože ekonomicky vzato má tento index téměř nulovou vypovídací schopnost a ekonomové s tím vůbec neoperují,“ vysvětlila pro ParlamentníListy.cz Šichtařová. I z toho je prý vidět, že zpráva z oddělení ekonomických analýz a informací Úřadu vlády si vybírá ukazatele spíš politické. „Je to spíš politický manifest, než že by to dávalo ekonomický smysl,“ dodává ekonomka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová