Na povrch vyplula další z mnoha nevýhod vstupu do druhého pilíře důchodového systému. Upozornila na ni ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Ministerstvo financí sice v reakci pro ParlamentníListy.cz přiznalo, že člověk, který si bude měsíc co měsíc spořit dvě procenta ze svého platu do druhého pilíře, se k nim do konce života opravdu nedostane, pokud nesplní minimální délku pojištění, ale přesto trvá na tom, že i pro takové lidi je vstup do druhého pilíře výhodný.
„Pokud občan nesplní podmínky nároku na starobní důchod od státu, jeví se účast ve druhém pilíři i v této situaci jako výhodná. Prostředky na účtu ve druhém pilíři jsou totiž předmětem dědictví. Když ale podmínky výplaty důchodu nesplní občan, který do druhého pilíře reformy nevstoupí, nedostane nic nejen on, ale ani jeho dědicové,“ uvedl k tomu pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Naspořené peníze lze vytáhnout z šuplíku, z druhého pilíře ne
Nově diskutovaná nevýhoda druhého pilíře zaujala i ekonoma Patrik Nachera, majitele serveru www.bankovnipoplatky.com, jenž v minulosti poukazoval na mnohá negativa vstupu do druhého pilíře. Mezi ně řadí především nemožnost opustit systém, nemožnost vybrat si po dosažení důchodového věku peníze najednou, a to dokonce ani ty, které si každoměsíčně naspoří dvěma procenty z platu. Kritizuje i to, že tento pilíř jde na úkor průběžného systému, chybějí garance proti vytunelování a nejasné je zhodnocování nastřádaných peněz v době vyplácení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník