České zdravotnictví spotřebuje kolem tří set miliard korun ročně. Velká část z nich se vybere na zdravotním pojištění, které spravují zdravotní pojišťovny. Bez stále se zvyšující spoluúčasti pacientů by ovšem prostředky na nezbytnou lékařskou péči nestačily. „Bylo by vhodné učinit ve zdravotnictví elementární kroky, které by mohly přinést efekt. Pomohlo by vyčíslení nákladů na každý zdravotní úkon, aby pacient věděl a byl schopen kontrolovat, kolik peněz sám čerpá,“ prohlásil člen Národní ekonomické rady vlády. Nebránil by se dalšímu „lehkému“ zvýšení spoluúčasti pacientů, které by zamezilo plýtvání zdravotní péče.
Peníze z pojištění na zdravotní péči nestačí
Vzhledem k tomu, že stále účinnější lékařská péče, dokonalejší přístroje a léky jsou stále dražší, vybrané pojištění by brzy nestačilo.
„Bude třeba zvýšit podíl pacientů nebo pojistné, které je v České republice velmi nízké. Ale musela by se přitom respektovat sociální kritéria,“ dodává ekonom. Ale měla by tomu předcházet analýza, kolik peněz je ve zdravotnictví potřeba na zajištění lékařské péče. „Musí to být transparentní, a až se zjistí, jaká je skutečná potřeba, pak se může uvažovat o nějaké další formě spoluúčasti,“ dodává. S tím podle něj souvisí i nynější rušení lůžek ve zdravotnických zařízeních.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová