V praxi si dnes každý občan ČR včetně nemluvňat může na futro připsat dluh asi sto padesát tisíc korun. Připomeňme, že státní dluh vzniká hlavně hromaděním schodků státního rozpočtu. Ty jsou pak financovány z různých zdrojů. Například státními dluhopisy, přímými půjčkami či třeba půjčkami od Evropské investiční banky.
Lemplové nebo zločinci?
Až do roku 2000 držela ČR své dluhy víceméně na uzdě, když dluh činil necelých 290 miliard korun. V roce 2008 už to bylo téměř osm set tři miliard korun, dnes už bez jedné miliardy jeden a půl bilionu korun.
„Tato vláda zadlužuje naši zemi jako žádná v minulosti a nedokáže ani využít peníze z EU. Jsou buď neschopní, nebo zločinci,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz hejtman a poslanec David Rath. Nad tempem zadlužování se pak v reakci na dotaz redakce pozastavil ekonom společnosti Next finance Vladimír Pikora.
„To, co je pro mě klíčové, je fakt, že meziročně vzrostl dluh o 11,6 procenta. Když si vezmu, že ekonomika roste, pak nárůst státního dluhu o 11,6 procenta je prostě šílený. Uvědomme si, že ČR má patnáct set miliard korun dluhu, to je hrozné. A ani si nechci představit, jak by ten dluh vypadal, kdybychom neměli vládu, která nemá šetření jako svou prioritu,“ konstatoval Pikora.
„Teď můžeme ještě říkat, že objem toho dluhu není tak strašný, ale tempo toho zadlužování je nehorázné a já se bojím, že to je cesta Řecka a něco se musí radikálně změnit,“ dodal ekonom pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk