Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 9,3 %. Proč k tomu dochází, se ParlamentníListy.cz zeptaly poslanců Jiřího Dolejše (KSČM) a Jaroslava Foldyny (ČSSD).
„Myslím, že český průmysl je především velmi zatížen cenami energií,“ míní poslanec ČSSD a člen sněmovního hospodářského výboru. Další věc, která podle něj brání rozvoji českého průmyslu, je zvýšená DPH, nicméně klíčové jsou podle něj naprosto neúměrné ceny energií. „Ty jsou prostě strašné,“ konstatuje Foldyna.
Komu slouží a prospívá nevlídná situace v českém průmyslu?
Ta statistická čísla jsou podle Foldyny velmi vážně varující. „Nechtěl bych zde spekulovat, že ministr financí neví, co dělá, nebo že to nevnímá. Myslím, že to vnímá velmi dobře, otázkou je, komu to slouží a prospívá,“ říká poslanec. Český průmysl se podle něj stává totálně závislý na zahraničí, ať už jde o dovoz či vývoz. „Z průmyslového státu před 20 lety a s možnostmi, které jsme měli, jsme se prostě postupně stali druhořadou zemí Evropské unie,“ kritizuje Foldyna.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká