"Dozvěděl jsem se to ze zpráv, byl jsem překvapený. Nedokážu to pochopit. V hospodě máme jen kvalitní alkohol, špatný si nikdo nedovolí prodávat. Lidé jsou zvyklí dát si pivo a kořalku, poškodí nás to," řekl ČTK číšník otrokovické restaurace Dolly Filip Doležal. Zákaz nalévání tvrdého alkoholu respektují i další. "Situaci vzhledem k počtu obětí chápeme. Ale mrzí nás to, že se zákaz dotkne nás poctivých," uvedl provozní zlínské restaurace Canada Lubomír Straka.
Klientům nabídneme víno
Zákaz rozladil i majitele další zlínské restaurace a pizzerie Red Dog Jana Fenyka. "Je to zářez na nás poctivé, kteří bereme originální alkohol. Přesto zákaz chápu, když se metanol objevil i v kolkovaných lahvích. Zákazníci jsou ale naštvaní, protože je pátek večer a oni si chtějí dát po kalíšku," přiblížil Fenyk. Podle něj je zákaz důsledkem toho, že "vrchnost" zaspala. "O problému se stánkovým prodejem se přece ví už hodně let," doplnil Fenyk.
Rozhodnutí ministerstva nepotěšilo ani štamgasty a hospodské na vesnicích. "Je to špatně, ale co naděláme? Alkohol bereme od renomovaného dodavatele, nikdy jsme neměli problémy. Zákaz respektujeme, nenaléváme. Rozhodnutí nás ale poškodí," obával se starosta a majitel pohostinství v Hrobicích na Zlínsku František Gajdošík.
Podvečerní ministerské nařízení zaskočilo i personál v restauraci luhačovického čtyřhvězdičkového hotelu Alexandria, který patří společnosti Lázně Luhačovice. Obsluha ČTK potvrdila, že o zákazu ví a tvrdý alkohol nalévat nebude. Provozní ředitel a mluvčí firmy Jiří Dědek se o zákazu dozvěděl od zpravodaje ČTK. "Okamžitě si to prověřím. Jednoznačně to dodržíme, zdraví lidí je přednější. Nevidím v tom zásadní problém, klientům nabídneme víno," uvedl Dědek.
Je to neadekvátní
Zákaz platí od chvíle vyhlášení v médiích a mohl by podle Hegera trvat i několik týdnů. Zákaz platí pro všechny obchody, restaurace, hotely i internetový prodej, dosud byl zakázán prodej jen ve stáncích. Zákaz se zpřísňuje i v obsahu alkoholu, dosud platil jen pro třicetiprocentní lihoviny a silnější. Důvodem zpřísnění jsou výsledky analýzy, kterou dnes ministerstvo dostalo. Podle Hegera ukázala, že dosavadní omezení je nedostatečné.
Porušení zákazu prodeje je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun, provozovna může být dočasně uzavřena. Pokud by pití prodával, hrozilo by mu i trestní stíhání a mnohaleté vězení.
Prezident Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Zdeněk Juračka se však domnívá, že zákaz tohoto rozsahu je neadekvátní. Lidé se podle jeho názoru ještě více přikloní k pokoutnímu a tudíž i nebezpečnému prodeji.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp