Na tvářích českých ekonomů taková zpráva vyvolává chmury, vždyť Česká republika se propadla již potřetí v řadě. Co by levicoví stínoví ministři financí s tímto tristním stavem udělali, kdyby pro ně jejich strana získala resort skutečný a oni zasedli na uvolněné křeslo po Miroslavu Kalouskovi? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly Jiřího Dolejše z KSČM a Jana Mládka z ČSSD. Podle současných průzkumů volebních preferencí by jeden z nich mohl v roli ministra financí v příští vládě zasednout.
ČSSD: Srovnat úředníky a znovu vybudovat stát
"Hlavní příčinou, na které se shodnu i s lidmi z NERVu, je naprosto nefunkční stát. Pokud se máme stát opět konkurenceschopní, musíme jej opět vybudovat. Pokud někdo z vládní koalice hovoří o nutnosti zeštíhlování a zlevňování, jsou to obyčejné kecy. Fakticky totiž tato vláda stát totálně rozvrací," řekl ParlamentnímListům.cz stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.
Prvním krokem k obnovení fungování země je podle něj bezpodmínečné přijetí zákona o státní službě, abychom přestali být jedinou zemí, která tuto potřebnou normu nemá. Dále je podle Mládka nutné obnovit fungování agentury CzechInvest v původním rozsahu. "Ne pokračovat v jeho rozvracení, jak se nyní úspěšně děje," konstatuje ekonom. Brzdou konkurenceschopnosti české ekonomiky je prý také systematické ničení domácího trhu. "Ale to, co odrazuje investory a nutí firmy odsud odcházet, je skutečně nefungující stát a absence zákona o státní službě," tvrdí Mládek.
KSČM: Stop ideologizaci trhu
Jeho komunistický protějšek Jiří Dolejš říká, že ztráta konkurenceschopnosti je zapříčiněna mírným nezájmem vlády o tuto oblast. Zejména mu chybí podpora exportní schopnosti českých podniků. "To prostě nebylo na pořadu dne a jediným, co se pořád omílalo, bylo seškrtání rozpočtu do nějaké vyrovnanější podoby," uvedl Dolejš. Zaměřit se na deficit veřejných financí je podle Dolejše zodpovědné, ale opomenutí rozvojových opatření je chybou, která se Česku se všemi důsledky vrátí.
Stínový ministr KSČM ovšem upozorňuje, že čísla IMD je třeba brát racionálně. "Ono také dost záleží na ukazatelích, které jsou pro vytvoření nějakého žebříčku konkurenceschopnosti brány v potaz. Konkurenceschopnost může být cenová, nákladová, kvalitativní nebo také o tom, že máme vybudované odbbytové cesty na různé trhy," upozorňuje Dolejš. Další chybou pravicových vlád je podle něj přílišný důraz na cenovou konkurenceschopnost, tedy nízké domácí náklady a patřičnou měnovou politiku. "Tato forma konkurenceschopnosti ale nesmí být tím hlavním, primárně se musíme zaměřit na vyhledávání mezer na trhu pro naše kvalitní zboží. S tím souvisí i strukturální politika, jsme malá země a nemůžeme být dobří ve všem. Řekněme že tradiční české komodity už mají natolik silnou a levnou konkurenci ve světě, že nejsou s to se prosadit," vysvětlil Dolejš.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek