Vláda sice prozatím peníze, konkrétně 90 miliard korun, půjčovat Mezinárodnímu měnovému fondu nebude. I přesto ale možnost přispět pořádný balík peněz na záchranu eurozóny existuje, bránit ji bude především vládní TOP 09 spolu s vždy proevropskou ČSSD. A to i přesto, že známí čeští ekonomové se bez ohledu na přesvědčení začínají proti půjčce Bruselu ozývat. A shodovat na tom, že Evropa se společnou měnou přestane existovat. Podle levicové ekonomky, aktivistky hnutí Pro Alt Ilony Švihlíkové je načase, aby hlavní lídry Evropy už někdo zastavil v jejich snaze řešit nové a nové problémy starými, neosvědčenými metodami.
Nechápou o co jde a jak je to vážné
"Chybou je, že se tu bavíme jen o 200 miliardách, které je třeba shromáždit a půjčit MMF. Jsou tam ale také velmi restriktivní pravidla. Jenže, kdyby to nebylo tak vážné, tak už je to k smíchu. Stále se neřeší základní problém Evropy, což je strukturální slabost eurozóny," láme hůl nad snahou evropských špiček krizi řešit ekonomka. Místo toho prý "boj proti krizi" probíhá v začarovaném kruhu restrikcí a půjček. "Vždyť Řecko ty restrikce jen ekonomicky ničí, jeho dluh v poměru k HDP se neustále zvyšuje," zoufá Švihlíková nad společným postupem evropských zemí v čele s Francií a Německem. Sarkozy s Merkelovou si prý stále nedokáží uvědomit, o co v krizi vlastně jde.
Problém je prý třeba jasně pojmenovat. Je jím slabý jih Evropy. Vedení Unie přitom prý nevyrovnanost jednotlivých ekonomik snad ani nechce řešit. "Místo toho používáme pořád ten stejný způsob. Půjčovat si a zatahovat do problému eurozóny čím dál více zemí. Je to tzv. Teorie her. Podle ní, když prohráváte konflikt, snažíte se zvýšit počet aktérů," uvažuje Švihlíková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek