Megaobchod české energetiky: Miliardáři Kellner a Tykač si jdou po krku

01.09.2012 11:26 | Zprávy

Těžební skupina Czech Coal z Mostu potvrdila vážný zájem o koupi dvou českých elektráren Počerady a Chvaletice, jimž by dodávala své uhlí. Podala nabídku firmě ČEZ, která se jich potřebuje zbavit. Novým hráčem na trhu s elektřinou se však chce stát i konkurent severočeských horníků - holding miliardáře Petra Kellnera, s jehož podnikem má Czech Coal nevyřízené účty.

Megaobchod české energetiky: Miliardáři Kellner a Tykač si jdou po krku
Foto: red
Popisek: Majitel skupiny PPF Petr Kellner

ČEZ sice nevydal k tématu tiskové prohlášení, ale ParlamentnímListům.cz jeho tisková mluvčí Barbora Půlpánová potvrdila přijetí dvou nabídek. „Otevírat je budeme v pondělí, pak tedy budeme mít více informací o jejich konkrétních parametrech,“ sdělila.

Společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal uvedla, že nabídla velmi atraktivní kupní cenu. Její výši ani další součásti své nabídky však nesmí bez souhlasu společnosti ČEZ zveřejnit. „Kompletní sadu nabídek budeme mít až v průběhu září až října, nebudeme proto tyto podrobnosti zveřejňovat,” reagovala Půlpánová na dotaz, zda firma souhlas se zveřejněním cenové nabídky dá.

Tykač a Kellner: Další konkurenční střet

Kromě Czech Coal, za kterým stojí známý finančník Pavel Tykač nebo podnikatel a majitel vinic Jan Dienstl, projevil zájem o kontrakt i Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Petra Kellnera , jehož stoprocentně vlastněná společnost EP Energy mimochodem letos v létě koupila například významný podíl v německé hnědouhelné elektrárně Schkopau. V červnu se pro změnu EP Energy stala stoprocentním vlastníkem společnosti Mibrag, která v Německu provozuje dva hnědouhelné doly, tři klasické kogenerační energetické zdroje a větrnou farmu.

Loni se oba zájemci o elektrárny dostali do křížku právě kvůli Vršanské uhelné lokalitě, kdy se ve stanovisku ministerstva životního prostředí pro EIA objevil požadavek přednostně uhlí dodávat teplárnám, což těžaři striktně odmítli s upozornění, že jde o koordinovaný lobbing ze strany EPH. Tehdy rovněž probíhala jednání mimo jiné s Elektrárnami Opatovice o dodávkách po roce 2015. S Opatovicemi se spor rozrostl letos v létě, kdy jim mostečtí těžaři vypověděli dodávky na uhlí proto, že prý neplnily závazky.

Podzim plný napětí?

Podle informací, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, se o tom, kdo komu obchod „vyfoukne“, rozhodne do konce letošního roku. „Finální rozhodnutí o dalším postupu v prodeji elektráren předpokládáme do konce roku 2012,“ sdělila přímo ParlamentnímListům.cz Barbora Půlpánová z korporace ČEZ. Skupina Czech Coal deklarovala svou připravenost přikročit promptně do fáze podpisu a k co nejrychlejšímu vypořádání transakce,“ podotkla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí těžební skupiny, která vidí svou výhodu v tom, že je nezávislá na prodávajícím a ostatních výrobcích elektřiny.

Finančním poradcem pro prodej uhelných elektráren je společnost Deloitte Advisory, známá veřejnosti z poslední doby zejména realizování auditu projektů v operačním programu Severozápad.

Je zřejmé, že vlastníci Czech Coalu chtějí mít jistotu odběratele svého uhlí, které doluje v mosteckém regionu. Odmítli totiž uzavřít s ČEZ smlouvy na dodávky uhlí na dobu pěti či sedmi let namísto čtyřicetiletého kontraktu, který by uvítali. Pokud by se obě elektrárny nemodernizovaly, ohrozilo by to tím pádem těžařské zájmy Czech Coal, který potřebuje pro svou surovinu odbyt.

Dvě mouchy jednou ranou

Ani jedna z předmětných elektráren neprošla modernizací a jejich budoucí provoz je podmíněný investicemi do snížení emisí tak, aby splnily nové emisní limity platné od roku 2016. Jako Damoklův meč nad českým energetickým gigantem visí hrozba mnohamiliardové pokuty, pokud se několika elektráren nezbaví a tím nenaplní podmínky antimonopolního úřadu Evropské komise, podle něhož na trhu omezuje konkurenci. K takovému postoji dospěl úřad zejména v případě, kdy o povolení k připojení vlastní elektrárny žádal Czech Coal, dnes jeden ze zájemců o elektrárnu ČEZu.

Bezpochyby je motivem pro prodeje obou elektráren i nejistota ČEZu z dodávek uhlí od roku 2013, a to vzhledem k tomu, že nejsou dokončena jednání se současným dodavatelem paliva, jímž je právě společnost Czech Coal.

ČEZ hodlá po prodeji elektráren směřovat své uvolněné kapitálové zdroje do nových strategických priorit společnosti, mezi nimiž je mimo jiné rozvoj jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…