Miliardy pro církve nás strašně poškozují, zlobí se europoslanec ODS

19.08.2012 21:26 | Zprávy

Europoslanec ODS Hynek Fajmon je v rozporu s oficiální pozicí premiéra Petra Nečase a vedení ODS proti současné podobě zákona o vyrovnání státu s církvemi, ačkoli není proti církevním restitucím jako takovým. Pro ParlamentníListy.cz vysvětluje své výhrady.

Miliardy pro církve nás strašně poškozují, zlobí se europoslanec ODS
Foto: ČSSD
Popisek: Propagační obrázek Čssd k církevním restitucím

Fajmon má výhrady jak k proceduře, kterou byl tento návrh vypracován, tak i k samotnému obsahu. „Co se týká procedury, tak musím konstatovat, že se jednalo o kabinetní, tedy uzavřené jednání několika jednotlivců z řad některých politických stran s představiteli církví bez informování veřejnosti a širší politické reprezentace. Zcela zde absentovala snaha o nalezení širší politické shody, což je v případě řešení vztahu státu a církví na dlouhou dobu, zcela nepřijatelný postup,“ řekl ParlamentnímListům.cz Fajmon.

Co se týká samotného obsahu návrhu, tak ten má podle něho několik základních vad, které jsou dle jeho názoru neopravitelné, a proto je tento návrh pro něj osobně nepřijatelný.

TÉMA: Miliardy pro církve

Odškodnění církví výhodnější než ostatních

„Zaprvé, je to otázka samotného vymezení nárokovaného majetku, jeho skutečného právního statutu v době jeho zestátnění a jeho dnešního ocenění. Zde stát a konkrétně ministerstvo kultury, které to má na starosti neudělalo svou práci, protože neprovedlo žádné seriozní zhodnocení těchto věcí podložené veřejně dostupnými doklady včetně přesného výčtu majetku. To je z mého pohledu rovněž nepřijatelné. Zadruhé jde o to, jaká bude vazba mezi touto restitucí a restitucemi, které byly provedeny v 90. letech. Podle mého soudu musí mít srovnatelné parametry, což v případě vládního návrhu není. Odškodnění církví je několikanásobně výhodnější než odškodnění všech ostatních restituentů, což je pro mne osobně nepřijatelné. Považuji to za nespravedlivé,“ říká Fajmon.

Fajmon dodává, že není obecně proti restituci církevního majetku. „Musím ale konstatovat, že vládní návrh není restitucí v pravém smyslu slova, protože se tímto návrhem majetek nevrací do původního právního stavu. V podstatě to tedy ani restituce nejsou. Pravdou je, že pokud by tento návrh prošel, tak by církve byly jednoznačně nejlépe odškodněnou skupinou postižených. Žádný jiný restituent tak skvělé podmínky nedostal a ani už nedostane. To nepovažuji za správné. Nejde ale jen o samotné restituce, ale o to, že církve i po případném schválení této transakce si mají i nadále podržet privilegované postavení s nárokem na pravidelnou podporu ze státního rozpočtu. Čili nejde zde ani o odluku církví od státu, kterou bych si obecně přál,“ míní Fajmon.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…