Návrh rozpočtu je vyděračský a zničí českou ekonomiku, varuje Dienstbier

05.11.2012 12:12 | Zprávy

Nový návrh státního rozpočtu na příští rok, kterým se v pondělí má zabývat vláda, je vyděračský a v příštím roce a zřejmě i v dalších letech by zcela spolehlivě zničil českou ekonomiku. V pondělí na tiskové konferenci ČSSD v Lidovém domě to prohlásil místopředseda strany Jiří Dienstbier. Informuje ČTK.

Návrh rozpočtu je vyděračský a zničí českou ekonomiku, varuje Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier

Zdůvodnil to tím, že návrh počítá s příjmy i výdaji nižšími o 41 miliard korun ve srovnání s předchozím návrhem. Méně peněz poputuje například na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU.

Vyděračský přístup od ministra financí

"Já bych chtěl říct, že to je vyděračský přístup, vyděračský rozpočet, to, co pan ministr (financí Miroslav Kalousek) předkládá, protože počítá s naprosto zásadními škrty v celé řadě oblastí," prohlásil Dienstbier.

Podle Dienstbiera by nový návrh rozpočtu ohrozil i čerpání peněz z evropských fondů. Každý zodpovědný člen vlády včetně premiéra Petra Nečase by podle něj měl takový návrh rozpočtu odmítnout. Vláda by se podle něj měla zamyslet nad tím, jak nastartovat domácí ekonomiku, i nad tím, jestli je ještě schopná vybírat daně a případně, jak tuto svoji neschopnost změnit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…