Položím vám zásadní otázku, a to, zda vám nevadí, že tato vláda, která sama sebe označuje za pravicovou, zvyšuje daně?
Záleží na tom, jaké daně se zvyšují. Já otevřeně říkám, že v ODS v ekonomické skupině, v poslaneckém klubu a na výkonné radě vedu diskusi, jaká má být makroekonomická politika vlády. Je moje hluboké přesvědčení, že shody musíme dosáhnout uvnitř ODS.
Já chápu, že v době krize je možné na nějakou omezenou dobu zvýšit daně. Ve chvíli, kdy se rozpočet propadá o jednotky procent proti předpokladu, je možné zejména daně nepřímé zvýšit. Nemělo by to být ale asi doprovázeno zvyšováním daní přímých, ale mělo by to být doprovázeno i výraznými úsporami na straně státní administrativy. V našem programu je sbližování sazeb DPH, čili to rozevření nůžek může být v nesouladu s programem. Ale samotné zvyšování nepřímých daní po omezenou dobu podle mě není ideový problém. Ale nemělo by to být doprovázeno zvyšováním daní přímých a zvyšováním celkové daňové kvóty.
Ale když některá čísla ukázala, že již minulé zvýšení DPH nepřineslo do rozpočtu tolik, kolik se očekávalo? Nedostihla tady Ministerstvo financí Lafferova křivka a nakonec se ty peníze stejně nevyberou?
Já si myslím, že to nebezpečí reálně hrozí. Ten výpadek agregátní poptávky u spotřebitelského koše tam je a i další výhledy vypadají na pokles spotřeby. Ministerstvo financí ale věří, že výběr větší bude. Já se domnívám, že výběr daně je kombinací tří věcí. Za prvé růstu HDP, dále sazby daně a pak inflace. To je magický trojúhelník. Čili zvýšení daně v době, kdy vám klesá růst a zvyšuje se inflace, nemusí vést k většímu výběru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík