Zveřejněný předběžný odhad Českého statistického úřadu, podle něhož česká ekonomika sice meziročně klesla o 1,2 procenta, ale mezikvartálně vzrostla o 0,7 procenta, vyvolal mezi analytiky optimismus i nadšení. „Druhá recese za posledních pět let je tak u konce. Nebyla sice tak dramatická jako ta předchozí, a na druhou stranu byla dvakrát delší. Nyní je česká ekonomika na startu oživení, o jehož síle se ovšem rozhoduje především za našimi hranicemi,“ uvádí ve svém komentáři analytik ČSOB Petr Dufek.
„Evropa ukazuje recesi záda a Česko tentokrát bohudík taky. Je to částečně díky tomu, že oživení v eurozóně je relativně silné (0,3 procenta mezikvartálního růstu) a nesoustředí se pouze na Německo a jeho nejbližší kruh. Česko se tedy svezlo na pozitivní vlně solidního evropského růstu a překvapilo nás tentokrát silnějším výkonem,“ konstatuje Jan Bureš, hlavní ekonom Ery.
Děkan Národohospodářské fakulty se diví scestným komentářům
Z mnoha stran prýštící optimismus ale rázně zchladil děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík. „Je to dezinterpretace, nestačím se divit, jak novináři, ale i někteří komentátoři pojímají tuto informaci. Musíme porovnávat údaje se stejným obdobím loňského roku a tam došlo k poklesu. Je scestné se domnívat, když meziroční údaje HDP klesají, že jsme se dostali z recese,“ prohlásil Miroslav Ševčík v České televizi ve středečním pořadu Události, komentáře.
„Když si vezmu, že průmyslová produkce klesá, stavební výroba od poloviny roku 2008 klesá, poslední čísla, co jsou známa u průmyslové výroby za červen, mínus 5,3 procenta, květen mínus 2,2 procenta. Také když se podíváme na čísla o nezaměstnanosti, tak včervenci to je historicky nejvyšší nezaměstnanost měřeno počtem nezaměstnaných osob. Vyjádření analytiků si nedovedu vysvětlit, protože čísla jsou jasná,“ konstatoval Miroslav Ševčík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník