Obří byznys jménem voda: Firmy za ni neplatí ani haléř

06.05.2012 20:07 | Zprávy

Teprve až díky tomu, že se do Senátu dostal skandál týkající se problémů lázní Kyselka, zjišťujeme, za jakých prapodivných podmínek se u nás těží podzemní vody a kdo na našich přírodních zdrojích nejvíce bohatne. Je stěží uvěřitelné, že firmy, působící v tomto obřím byznysu, totiž státu neplatí za litr vody ani jeden celý halíř a dotčeným obcím už vůbec nic. Nelze se pak divit, že místa, jako je právě Kyselka, živoří a chátrají.

Obří byznys jménem voda: Firmy za ni neplatí ani haléř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čistička

Při slyšení v horní parlamentní  komoře, které prosadili iniciátoři petice Zachraňte lázně Kyselka, se mnozí senátoři netajili svým překvapením nad tím, co se kolem zbědovaných lázní děje. Nešetřili silnými slovy, ale nakonec se dopracovali pouze k dalším proklamacím, že je nutné lázně zachránit. Mezi mnoha  projevy bylo výjimkou vystoupení senátora Jana Horníka (STAN), který se zabýval konkrétními fakty, za jakých se u nás vlastně těží podzemní vody. Mimo jiné hovořil o možnosti novely zákona o vodách.



ParlamentníListy.cz ho proto požádaly o bližší informace. Zajímalo nás především, jak dalece je novela zákona reálná: “Zákon o vodách, lázeňský zákon a případně další zákony by zřejmě nebylo třeba vůbec měnit, stačilo by využít současnou legislativu, konkrétně ustanovení zákona o vodách, které odkazuje na lázeňský zákon, v němž je řešen poplatek za využívání zdroje přírodní minerální vody. V § 20 je ustanoveno, že výši poplatku stanoví vláda nařízením. V současnosti platí nařízení vlády, jimž výše poplatku za přírodní minerální vodu  činí 3,- Kč za 1000 litrů (0,003 Kč za 1 litr vody). Tento poplatek se stává součástí státního rozpočtu. Stačilo by proto vydat nové nařízení vlády, které by stanovilo poplatek třeba na 30,- Kč za 1000 litrů, tedy pouhé tři halíře za litr vody  a nemusel by se vůbec měnit zákon. Takže na první pohled desetinásobné zvýšení poplatku při skutečnosti, že činí tři  halíře za litr této vody, už nevypadá tak drasticky a spíše se jeví jen jako kosmetická úprava poplatku. Proto si dovedu představit jeho navýšení až na úroveň cca 300,- Kč za 1000 litrů vody (30 haléřů za litr vody). Když se balená minerální voda v průměru prodává za zhruba deset korun za litr, byl by poplatek za tisíc litrů odebrané minerální vody splacen prodejem třiceti litrů balené vody,“ argumentuje Jan Horník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…