"Otázka je spíš, do jaké míry omezit exportní možnosti. Jestli zboží, které máme k dispozici máme exportovat, nebo si je šetřit," říká Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Pošetřit uhlí na horší časy
"Podle nás se máme podívat na to, jak si můžeme uhlí co nejvíce ušetřit na horší časy," dodala s tím, že evropská energetická mapa počítá s tím, že Evropě nezbývá nic jiného, než se odpoutat od fosilních zdrojů: "Evropa je prostě nemá. Čím tedy nahradit uhlí?"
Export podle ní není špatný a ČR je na něm zčásti závislá. Novela o obnovitelných zdrojích počítá s tím, že vývozy, které budou zatěžovat životní prostředí, budou penalizovány. "Na hodně vagonů uhlí vyrobíme mále elektrické energie a pokud to ještě vyvážíme, je to špatné," vysvětlil na příkladu ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba.
Stát čeká dosud jeho největší zakázka za skoro 300 miliard korun. Momentálně totiž vyjednává ČEZ se třemi firmami, které mají zájem o dostavbu dalších dvou reaktorů Temelína. V poslední době se dokonce objevily spekulace o tom, že k žádné dostavbě nedojde. To ale ministr odmítá.
"Nepředpokládám, že se dostavba Temelína neuskuteční," řekl Kuba s tím, že pouze plánovaných 300 miliard korun ho trochu trápí. "Cenová nabídka bude po otevření srovnávaná, ale já na druhou stranu nejsem zastáncem toho, aby se kupovaly pouze levnější věci," dodal s tím, že je v tomto případě na kvalitu potřeba dbát. "Když se podíváme na projekty ve světě, tak se vždy ta cena navyšovala a čas dokončení se prodlužoval," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že se ČEZ snaží učit z cizích chyb. Proto také kladou velký důraz na přípravu.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane