„Nemůžete dostat peníze, na co chcete, ale na to, co si myslí stát a Evropská unie, že je správné. A pak se staví neskutečné kraviny,“ řekl pro ParlamentníListy.cz senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera. „Dotace jsou zlotřilost,“ potvrdil i exhejtman Libereckého kraje Petr Skokan. Komunální politici se shodují: Kdyby nám dali peníze bez podmínek, my bychom sami nejlépe věděli, co s nimi.
Šikovné firmy školí, až se uškolí
Primátor Teplic upozorňuje, že už dlouho říká, že dotace je sprosté slovo, ne-li trestný čin. Nejhorší jsou podle něj dotace na tak zvané lidské zdroje. „Za to se utrácejí miliardy. Peníze shrábnou šikovné firmy, které narychlo vzniknou, a pak školí, až se uškolí,“ říká s nadsázkou Kubera. Dodává, že kdyby stát nebo kraj měl na takové věci dávat vlastní peníze, hodně by si rozmyslel, jestli bude stavět nějaké nesmysly. „Kdyby byly dotace jen do třiceti procent, nikdo by nevymýšlel blbosti,“ je přesvědčen komunální politik a senátor. „Místo dotací by se měly dát peníze přímo obcím, aby si s nimi udělaly, co chtějí. Ale vymyslelo se šestadvacet operačních programů, aby se tam všechno vešlo, ale správný postup by byl, aby byly všechny tyto peníze určeny na infrastrukturu. Šly by do komunikací, a to by vyvolalo efekt dalšího rozvoje regionů,“ dodává Kubera.
Systém dotací ničí a omezuje
„Systém jakýchkoli dotací na všech úrovních ničí a omezuje,“ myslí si i politolog Stanislav Balík. Týká se to peněz, které jsou závislé na někom jiném, na vypsaných projektech, o nichž se rozhoduje někde jinde. „Aby samosprávy získaly peníze, někdy budují nesmyslné projekty,“ podotýká politolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová