Téměř pětinu majetku ze škody, která byla v roce 2012 způsobena trestnou činností, se podařilo zajistit orgánům činným v trestním řízení. To je výrazný nárůst oproti 4,3 procentům v roce 2008, 5 procentům v roce 2009 či 5,3 procentům v roce 2010. Výrazné zlepšení nastalo v roce 2011, kdy se podařilo zajistit 15,7 procenta, a ještě větší v roce 2012, kdy se jednalo o zajištění 18,2 procenta majetku ze škody, která byla způsobena trestnou činností.
Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec k tomu v České televizi v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že ta necelá pětina zajištěného majetku je v současných možnostech asi strop. „Ještě více by pomohla právní úprava, kterou ale vláda odmítla, a to je společný registr bankovních účtů. Orgány činné v trestním řízení by se nemusely dotazovat na mnoha místech, ale jen na jednom a vše by bylo efektivnější a rychlejší,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokátka Hana Marvanová.
Minimálně by se neprokázaný majetek musel dodatečně zdanit
„Myslím, že výrazná podpora ze strany politiků pro činnost tohoto Útvaru tady zatím není, ale neříkám, že jsou tady nějaké bezprostřední konkrétní zásahy, kterými by politici činnosti tohoto Útvaru bránili. Jsou tu jen takové dílčí excesy, když někdo vyhrožuje někomu z toho Útvaru, ale jinak nevnímám, že by politici práci tohoto Útvaru bránili. Ale že by měla výraznou podporu, to také ne,“ podotýká advokátka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník