Patrně jste už někdy slyšeli o pražské tržnici SAPA. Není to pouhé vietnamské tržiště, kam si lidé chodí pro levné oblečení, je to v podstatě město ve městě, které má dokonce vlastní „policii“ nebo hasiče, desítky restaurací a bister, kadeřnictví, cestovní kanceláře, pojišťovny, banky, lékaře, školy a školky, právníky, mnohá kulturní zařízení i buddhistický chrám.
Významnou součástí celého areálu, kde dříve bývala obří drůbežárna a masokombinát, tvoří pochopitelně haly s oblečením a dalším zbožím. Různá internetová fóra mluví o tom, že ti šikovnější mohou ve spleti uliček obřích hal s oblečením najít i dobře ukryté kontejnerové prodejny se zbožím známých a luxusních světových značek.
Tedy přesněji řečeno má jít o falešné kopie, které nepravidelně při tamních raziích zabavují celníci. Tato místa ale neznalý návštěvník neobjeví, vietnamští obchodníci si zjevně dávají velký pozor, koho do těchto ukrytých míst pustí.
Jedním z nejčastějších cílů nejen Vietnamců, ale i obrovského množství Čechů z širokého okolí je však něco jiného. Veliký obchodní dům Tamda, kterému se říká vietnamské Makro. Ten nabízí především veškeré představitelné potraviny, kompletní sortiment z oblasti drogerie, ale i domácí potřeby, nádobí, hračky apod.
Pravidelně v Tamdě uvidíte skupiny vietnamských obchodníků s mnoha přeplněnými pojízdnými košíky, kteří zde nakupují zboží pro své malé obchůdky a večerky. Vietnamští nakupující jsou zde ovšem v menšině.
Většinu zákazníků tvoří bezkonkurenčně Češi, z nichž mnozí tu nakupují dlouhodobě a podle našich zjištění určitý typ zboží, hlavně drogerii, už dávno nekupují nikde jinde. Drogistické zboží je v Tamdě patrně nejlevnější ze všech běžných českých obchodů. Řadu druhů sortimentu můžete nakoupit klidně o polovinu levněji než jinde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka