Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum, letos pohoršila o jednu příčku na 39. místo. Přesto zůstala nejvýše ze zemí visegrádské čtyřky, protože Polsko si udrželo 41. příčku, Maďarsko se propadlo ze 48. na 60. místo a Slovensko kleslo o dvě místa na 71. příčku.
Nejvýše se v hodnocení 144 států umístilo už počtvrté za sebou Švýcarsko. Druhou pozici v žebříčku si udržel Singapur, na třetí místo se dostalo Finsko, které za sebe odsunulo Švédsko. Poslední místa obsadily Haiti, Sierra Leone a Burundi. Souhrnem mnoha dílčích ukazatelů vychází České republice výsledná známka 4,51. Podle ní má tedy takřka stejně daleko k prvnímu Švýcarsku (5,72) jako ke 134. Mauritánii (3,32).
Premiér a vláda ke konkurenceschopnosti mlčí
„Přetrvávající rozdíly v konkurenceschopnosti mezi regiony a v rámci regionů, zvláště v Evropě, jsou příčinou turbulencí, které dnes zažíváme, a to ohrožuje naší budoucí prosperitu,“ uvedl ke zveřejněným výsledkům zakladatel a výkonný předseda Světového ekonomického fóra Klaus Schwab. Vlády by podle něj měly jednat rozhodně při přijímání dlouhodobých opatření zaměřených na posílení konkurenceschopnosti.
To se za více než dva roky určitě nedaří vládě Petra Nečase, která si ve svém programovém prohlášení dala za cíl zlepšit postavení České republiky ve srovnání s globální konkurencí. „Pan premiér a tato vláda nemají potřebu sdělit veřejnosti, jakým způsobem chtějí tento dva roky stále se zhoršující a neutěšený stav změnit,“ kritizoval ve sněmovně poslanec Věcí veřejných Vít Bárta.
Problémy s fungováním státních institucí i s korupcí přetrvávají
Zhoršení proti minulému roku ale považuje hlavní analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš jen za kosmetické. „V hlavních charakteristikách české ekonomiky, co se týče konkurenceschopnosti, k žádným zásadním posunům nedochází. Relativně dobře je hodnocena naše infrastruktura a máme relativně solidní hodnocení makroekonomických fundamentů,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jan Bureš.
Uvědomuje si ale, kde je hodně co napravovat. „Máme problémy s fungováním státních institucí a také s postavením v žebříčku korupce. To jsou ale věci, které nejsou úplně nové, takže tady nevnímám nějakou zásadní změnu oproti hodnocení z předchozího roku, k žádnému alarmujícímu vývoji tedy nedochází,“ myslí si analytik Jan Bureš.
Veřejné prostředky využívá efektivněji než my i Burkina Faso
To poslanec Vít Bárta poukázal před sněmovnou otevřeně na neutěšenou pozici Česka v některých kritériích. „V transparentnosti tvorby vládní politiky jsme skončili na 96. místě. Nutno konstatovat, že hned za námi je tak prosperující země jako Bangladéš. V efektivitě využití veřejných státních prostředků jsme dokonce na 124. místě na světě, tedy jako poslední stát Evropské unie. Před námi se umístili takoví tygři, jako je Burkina Faso, Mosambik a Kamerun,“ vyjmenovával česká bolavá místa poslanec Věcí veřejných.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník