Takhle se prý budete mít v příštím roce. Raději to ani nečtěte

23.11.2012 4:43 | Zprávy

ANKETA ParlamentníListy.cz oslovily politiky s dotazem, jaké mají očekávání do příštího roku. Jestli přinese ekonomické oživení a růst životní úrovně, nebo naopak pokles a nárůst sociálního napětí. Odpovědi a predikce nejsou veselým čtením.

Takhle se prý budete mít v příštím roce. Raději to ani nečtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Předseda senátorského klubu Jaroslav Kubera nedávno ParlamentnímListům.cz řekl, že má velké obavy z vývoje v eurozóně: „To je jenom tlačení toho balvanu před sebou, a ten balvan se nakonec z toho svahu skoulí, ať chtějí, nebo nechtějí. Ti evropští politici upřednostňují to udržet co nejdéle. V některých zemích budou příští rok volby, takže to bude ještě zajímavé. Ale moje hrůza je někde úplně jinde. Na středním východě, v oblastech, kde reálně hrozí válečný konflikt. Já už jsem to řekl na kongresu, že naše starosti nám brzy budou připadat velmi malé.“

Ani další politici rovněž nemají příliš pozitivní očekávání. Většinou se shodují, že z EU a USA nelze čekat nic dobrého, ale pozitivní ekonomické impulzy mohou přijít ze zemí mimo EU, jako jsou Brazílie, Indie, Čína, Rusko, Turecko a podobně. Senátor a kandidát na prezident Tomio Okamura říká, že není prognostik, a tak nechce věštit.

Propad nebo stagnace

„Ekonomové věští další propad nebo stagnaci. Vzhledem k tomu, že vejde v platnost vyšší DPH, můžeme očekávat minimálně stagnaci či spíš propady tržeb maloobchodu. S tím souvisí i větší naštvanost občanů. Napětí ve společnosti poroste. Faktem ovšem je, že tomu všemu může vláda bránit změnou kurzu a už tak činí - najednou se všichni probrali z deliria a ve střetu s realitou začínají měnit postoje. Ministr financí ustoupil ze své mantry a připouští vyšší schodek rozpočtu, premiér vyhlašuje prioritou prorůstová opatření. Škoda, že tak pozdě - prorůstová opatření, to je něco, co se má aplikovat neustále, v čase krize ještě více. Takže otázka je, nakolik obrat o 180 stupňů ekonomice a občanům prospěje,“ říká Okamura.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 31


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…