Topení uhlím? Dřevem? Vláda „vyslala signál“. Abyste byli „rozumní“

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

17.08.2023 4:40 | Analýza

Již téměř za rok mohou desetitisíce domácností čelit problémům s vytápěním, jelikož od 1. září příštího roku vstoupí v platnost zákaz provozu kotlů nesplňujících část emisních tříd. Kromě výdajů v podobě koupě nového kotle se navíc lidé musejí připravit i na zdražení, které se dotkne podstatně většího množství Čechů – mimo zákazu některých kotlů totiž vláda uvažuje, že příští rok zdraží topení dřevem. I lidé, kteří již mají pořízený nový kotel, tak mohou za topení napřesrok zaplatit až o tisíce korun více. A kotle na uhlí si již brzy také nekoupíte. Dle ministerstva „není rozumné“ si je kupovat.

Topení uhlím? Dřevem? Vláda „vyslala signál“. Abyste byli „rozumní“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Smog, ilustrační foto

Již pouze rok a několik dní zbývá některým domácnostem, aby se připravily na zákaz provozu kotlů první a druhé emisní třídy, který stanovila novela zákona o ochraně ovzduší a předchozí nařízení Evropské komise. Že nebudou mít některé domácnosti jak topit, přitom hrozilo již v loňském roce, kdy měl původně tento zákaz vstoupit v platnost, ale nakonec byl kvůli tehdejším cenám energií a vysoké inflaci posunut o dva roky na 1. září 2024.

K odkladu do roku 2024 se rozhodl současný kabinet i za podpory bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž také upozorňoval, že je na zákaz části kotlů příliš brzy. Návrh posunu zákazu nakonec vláda schválila na návrh Ministerstva životního prostředí a tehdejší šéfka tohoto resortu prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) tehdy uvedla, že zakázáno bude používání kotlů, jimiž ještě v loňském roce topilo minimálně 150 tisíc domácností.

Právě tyto domácnosti nyní mají už jen více než rok na to, aby si zakoupily buďto nové kotle, které budou dle normy ČSN EN 303-5 splňovat minimálně třetí třídu, anebo přešly na jiné zdroje vytápění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vláda opět vyslala signál,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMarymary , 17.08.2023 8:49:03
který nás opět vyjde hodně draho a dožene k vysokému zadlužení. A opět tu bude zdražování paliv. Tak co rentiéři, nedostal nás Covid, nedostane nás ani mráz? Nu a ani snížení CO2, není pro přírodu výhra. Tak to dopadne, když o zeleném nesmyslu, rozhodne politika a Gréta. Využití kotlíkové dotace, hurá. To už tu několikrát bylo. Viz plynové kotle, elektrické kotle. Zateplení…jedna úspora za druhou, ale pro koho výdělek? Vše v zájmu ochrany ovzduší. Tu hoří lesy, tu hoří montovny, sem tam si bouchne sopka. Plyn a ropa se vozí tankery, opět kde je ochrana ovzduší. Politici se přemisťují na různé summity, G20, G7 letadýlky, kde je ochrana ovzduší. Tak to musí zaplatit ti nejchudší. Hurá, to je výhra být Evropanem.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…