Hlavní ekonom nezávislé poradenské společnosti Next Finance Vladimír Pikora opravdu pokládá hlavu na špalek. Reálně, protože aktivně poukazuje na současné problémy, ale i kašírovaně. A to na titulu bestselleru Všechno je jinak aneb Co nám neřekli o důchodu, euru a budoucnosti, který napsal se svou ženou Markétou Šichtařovou. Právě ta se mu na první fotce knihy, která už má pokračování, chystá setnout hlavu. ParlamentníListy.cz se ho zeptaly na zákon o prokázání původu příjmu a majetku, který by podle prezidenta Miloše Zemana zatnul tipec korupčníkům a mafiánům.
Funguje takováto legislativní norma i v jiných zemích a jak se tam osvědčila?
Popravdě řečeno nevím, neměl jsem nikdy důvod po tom pátrat. Chtělo by to tedy udělat nějakou analýzu a zjistit, jak to ve světě vlastně funguje. Nejsem daňař. A dokud zde nevznikne poptávka udělat podobnou analýzu, tak se s tím asi nikdo moc zabývat nebude. Taková analýza navíc není sranda na deset minut, ale dlouhodobá práce. Zatím není nikdo, kdo by to zaplatil. Myslím si, že je to jedna ze záležitostí, kterou by měly dělat takové spolky jako je třeba Národní ekonomická rada vlády (NERV).
Co si o tomto opakovaném požadavku Miloše Zemana myslíte?
Rozumím mu. Taky jsem naštvaný, že vidím tváře lidí, u nichž pochybuji, že se mohli dostat k penězům legálně. Většina lidí by nejspíš ocenila, kdyby věděla, že řada podnikatelů si své peníze opravdu vydělala. Je to ok. Navíc by to pročistilo náladu v zemi. Tady je velmi špatná nálada. Dá se říci, že mnoho lidí se domnívá, že legálně se k penězům nedá dostat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský