Začátek nového roku ještě zvýšil chmury na tváří těch, kteří hledají práci nebo se důvodně obávají její ztráty. Lednová nezaměstnanost 585 809 lidí je vůbec nejvyšší od roku 1993.
Nezaměstnanost jako hrozbu si uvědomovala ODS už před volbami v roce 2010, a tak na základě doporučení Ekonomické skupiny odborníků představila sadu opatření zlepšujících podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele. Tato opatření měla vytvořit za jeden rok prostor pro vznik až 170 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru. ODS přitom vycházela z celosvětových zkušeností, podle nichž je nezaměstnanost tím nižší, čím pružnější je trh práce. A protože pracovní místa vytváří hlavně soukromý sektor, chtěla motivovat firmy k jejich nabízení a udržení.
Na nízkokvalifikované skupiny doléhá příliš vysoké zdanění práce
Právě nepružný trh práce je vedle stagnující či klesající ekonomiky uváděn jako jeden z důvodů vysoké nezaměstnanosti. „Určitou roli to sehrává, ale je velmi složité říct, co je ta optimální pružnost trhu práce. Snížená pružnost tady existuje a hlavně se s ní potýkají lidé s nižším vzděláním nebo s kratší pracovní zkušeností, kteří jsou na trhu práce mnohem hůře umístitelní. V Česku je příliš vysoké zdanění práce, které potom doléhá na ty nízkokvalifikované skupiny jako velká bariéra jejich zaměstnávání,“ říká pro ParlamentníListy.cz ekonom Jiří Rusnok.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník