Už to smrdí. Půl vyhodíte. Albert, Globus, Lidl a co v ČR i Poláci přehlédli

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

04.12.2023 9:07 | Reportáž

Vepřová pečeně za 210 Kč v ČR, v Polsku za 79 Kč. Kuřecí prsa za 230 Kč, v sousední zemi jen za přibližně 96 Kč. O srovnání cen z polských novin jsme už informovali. Nyní se ParlamentníListy.cz vydaly zkontrolovat ceny do řetězců Albert, Globus a Lidl. Zaostřily na zmíněné kuřecí a vepřové maso. U kuřecích prsních řízků cena bez akce seděla se zjištěním, které učinili Poláci. Přítomná zákaznice přitom naříkala, že balené kuřecí mívá divný „odér“, čili smrdí. Například vepřový bok s kostí jsme objevili v ceně 130 Kč, nicméně půl balení vyhodíte kvůli kosti, logicky. Ceny bez akce a v akci se diametrálně liší.

Už to smrdí. Půl vyhodíte. Albert, Globus, Lidl a co v ČR i Poláci přehlédli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maso, ilustrační foto

Plná parkoviště českých nakupujících dlouho překvapovala některé obyvatele v sousedním Polsku a mnohým vrtalo hlavou, proč Češi jezdí za nákupy do sousední země často i stovky kilometrů. Nechápavé pohledy místních však nedávno ukončil článek polského serveru Fakt.pl, který poukázal, že rozdíly mezi cenami v Česku a Polsku dosahují takových hodnot, že Češi nejezdí za hranice, aby ušetřili kdejakou korunu, ale i při nákupu pár potravin jde o stokoruny, přičemž největší rozdíly panují zejména u masa. Server zjistil, že se vepřová pečeně za 210 Kč – v Polsku dá koupit za 79 Kč a kuřecí prsa za 230 Kč u nás jsou v sousední zemi jen za přibližně 96 Kč.

Navštívili jsme proto tři markety v Česku, abychom se podívali, za kolik se v nich dají běžně pořídit masné výrobky a nestačili jsme se divit… Cenový rozptyl v akcích a pak v běžných cenách je ohromující. Kde je tedy pravda? Někde uprostřed, nebo ve dvoutřetinové sumě?

V akci nebo před projitím

Maso na guláš, ať vepřové nebo hovězí, bývávalo ještě před pár lety hodně pod stovku. Pak se cena zvedla a dnes zvláště hovězí je mezi 140 až 180 korun. „A přitom jsou to vlastně okrajky a kližka,“ konstatuje nakupující starší dáma. A přesto si základ na guláš kupuje. „A co mám dělat? To budu hledat co je den nebo dva před prošlou zárukou? Nikdo mi nic nevrátí, i když třeba občas už to kuřecí má jiný odér…“

Je ovšem pravda, že zabalené kuřecí v igelitu i přes chladící zařízení není úplně nejchutnější. Ale výjimka potvrzuje pravidlo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

V EU jsme, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 04.12.2023 9:33:01
díky této vládě nejhorší ve všem. Není jediného oboru, kde bychom byli alespoň na předposledním místě. Ale na banány se nestojí fronta, že Pekarová. To bylo vážně úžasné tričko.

|  27 |  0

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…