Vláda rozpočtové odpovědnosti Petra Nečase si pro dosažení svého hlavního cíle minimalizovat roční schodky státního rozpočtu našla nejjednodušší způsob v podobě zvyšování daní a toho se drží jako klíště, ačkoli jí zatím kýžený efekt nevyneslo. To platí především pro daň z přidané hodnoty, v jejíž opakované úpravě směrem vzhůru našel ministr financí Miroslav Kalousek mimořádné zalíbení.
„To je moderní trend finančníků, kteří si myslí, že je těžké postihnout zdaněním podnikatele, aby neutekli do jiných států. Je jim také zatěžko je postihovat, protože to jsou přece ti, kteří se mají uctívat, natož ještě od nich chtít daně. To jim je líto, a tak raději převalí daňovou tíhu na spotřební daně. Těm nikdo neuteče, ty platí všichni a ať jenom pěkně sypou do státní pokladny,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz Valtr Komárek panující přístup k rozložení daňové zátěže ve společnosti.
Nečasův kabinet jde cynicky na ožebračování vlastního národa
Připomíná, že jde o starou praxi už z dob feudalismu, kdy lidé platili daně, aby panovnický dvůr dobře žil, aby vydržoval armádu, a tak byly daně na všechno, co obyčejným lidem zajišťovalo obživu. „Tak to je dnes v daleko modernější míře daň z přidané hodnoty. Ale je třeba si uvědomit, že máme už tak jednu z nejvyšších DPH v Evropě, že je řada zemí, které mají, pokud jde o potraviny, nulovou DPH,“ upozorňuje čestný předseda ČSSD.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník