Třeba aktivistka, která se stará o řadu politických uprchlíků z oblasti Kavkazu, Hana Demeterová, se dost diví, jak u nás mohl ruský úředník bez vědomí bezpečnostních složek podnikat.
Na ruské internetové adrese se jménem Bastrykin se objeví firma Tremp, která od roku 1995 prodává záchody české značky Jika. Nabízí se tam keramické záchody, umyvadla, ale i jeden typ tureckého „nášlapného“ záchodku. Ostatně Alexandr Bastrykin je nejvýše postaveným úředníkem v Rusku, protože šéfuje tamním vyšetřovatelům. V rozporu s ruskými zákony donedávna podnikal i v Česku.
Superúředník Ruska
Kariéra Alexandra Bastrykina v ruské byrokracii je závratná. Od roku 2001 byl šest let náčelníkem departmentu ministerstva spravedlnosti pro severozápadní okruh, pak zástupcem generálního prokurátora a nakonec dosáhl na post předsedy vyšetřovacího výboru Ruské federace.
„Po ruském prezidentu Vladimiru Putinovi je druhým nejmocnějším člověkem v zemi. Strašné zvíře,“ sdělila ParlamentnímListům.cz aktivistka v oblasti lidských práv Hana Demeterová.
Pravdu o tom, že Bastrykin podnikal i v Česku, zveřejnil ruský opoziční politik, právník a populární bloger Alexej Navalnyj. Na svém blogu se zamýšlel nad tím, jestli není šéf ruských vyšetřovatelů českým agentem, tedy špionem členské země NATO.
Před nedávnem v Rusku mimo jiné přijali zákon, podle nějž jsou všechny nevládní organizace financované ze zahraničí zvláště registrovány a je na ně pohlíženo jako na zahraniční agenty. Prostě nad nimi byl zpřísněn dohled. Navalnému v současnosti v Rusku vyhrožují podáním trestního oznámení za pomluvu.
Podnikatel v Česku
Navalnyj na internetu zveřejnil dokument oštemplovaný Městským soudem v Praze o tom, že Bastrykin si u nás v roce 1999 založil "eseróčko" LAW Bohemia se sídlem v Kladně. Jako předměty podnikání tam je uveden pronájem nemovitostí, koupě zboží, hostinská, zprostředkovatelská, poradenská i reklamní činnost, činnost cestovní kanceláře a spousta dalších. Prostě renesanční podnikatel.
Dále bloger publikoval i potvrzení, že v letech 2006 až 2009 měl v Česku Bastrykin nejdříve vízový, pak dlouhodobý pobyt za účelem nejdříve zaměstnání, pak vykonávání funkce manažera. To bylo vydáno ředitelem odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomášem Haišmanem z pověření referenta bezpečnosti státu Michaely Kratochvílové.
Podivení aktivistky
Hana Demeterová, která u nás zastupuje politické běžence z bývalých republik SSSR, hlavně z oblasti Kavkazu, se podivuje nad tím, jak u nás mohl Bastrykin vůbec dostat dlouhodobý pobyt. „Pravost dokumentů už je nad vší pochybnost. Bastrykin ale v žádném případě nemohl splnit podmínky prvního, vízového, pobytu, protože tady nepracoval. Prodloužení v podobě udělení dlouhodobého pobytu bylo tudíž nezákonné. Nedovedete si ale představit, kolik je u nás takových Rusů, co nikdy nic nedělali,“ zdůraznila Demeterová ParlamentnímListům.cz. A zopakovala, že je v Rusku zakázáno, aby úředník podnikal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský