Vláda začala zachraňovat hospodářství. A hned je tu problém...

10.04.2013 14:04 | Zprávy

V době recese vláda zvýšila daně, udusila tím poptávku a firmy při klesajícím odbytu začaly propouštět. Teď chce vysokou nezaměstnanost řešit kabinet Petra Nečase opatřeními, která ale považuje analytička Markéta Šichtařová za nesmyslná. Místo nich navrhuje snížení daní, jež oživí poptávku, a tím zároveň povede i k růstu zaměstnanosti. V současné době totiž lidé nemají peníze - a neutrácejí.

Vláda začala zachraňovat hospodářství. A hned je tu problém...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

K podpoře ekonomiky a především ke snižování nezaměstnanosti mají přispět opatření, která předložila vláda při úterním jednání s odbory a zaměstnavateli. Jejich součástí jsou státní dotace na mzdy zaměstnanců do třiceti let, státní příspěvky na zkrácené úvazky rodičů s malými dětmi nebo také státní příspěvek v řádu desetitisíců korun pro začínající podnikatele.

„Taková opatření nemají smysl, protože necílí na hlavní problém vysoké míry nezaměstnanosti. Ta je u nás dána kombinací dvou faktorů. Za prvé se sešla doba recese, tu nemůžeme ovlivnit, protože se k nám nějakým způsobem přenáší ze zahraničí. A za druhé jsme v tu nejnevhodnější možnou chvíli, tedy právě v době recese, zvýšili zdanění,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance.

Lidé nezačnou podnikat, protože by pro své služby nenašli kupce

„Důsledkem kombinace obojího, které přišlo ve stejnou chvíli, je, že se udusila domácí poptávka, že lidé přestali utrácet. A když lidé přestali utrácet, tak firmy přestaly mít zakázky. Proto je nereálné očekávat, že lidé, když jsou vyhození z práce, začnou podnikat. Nezačnou proto, že vědí, že by nenašli žádné kupce pro svoje služby, protože mezi lidmi nejsou peníze,“ konstatuje Markéta Šichtařová s tím, že se to projevuje zejména v takových odvětvích služeb, jako jsou kadeřnictví, čistírny a prádelny.

Stejně odmítavě jako k podpoře začínajících podnikatelů se analytička dívá i na dotace těm zaměstnavatelům, kteří dají práci lidem do třiceti let. „Podpora zaměstnávání mladých lidi je k ničemu, protože firmy stejně nebudou mít proč vyrábět. Proč by měly někoho zaměstnávat, když pro něj nemají práci? To je stejné jako to, proč by si měl někdo zřídit podnikání jenom proto, že dostane nějakou dotaci, když nebude poptávka po jeho službách,“ podivuje se ekonomka vládním návrhům.

Český pracovní trh skoro nenabízí možnosti zkrácených úvazků

Podporu zaměstnávání lidí do třiceti let považuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek za adekvátní nápad, protože mladí bez zkušeností mají se vstupem na trh práce problém. „Pokud bude zaměstnavatel motivován k jejich zaměstnání, může to být prospěšné jak pro něj, tak pro člověka bez zkušeností. Druhý pohled ovšem je, že každá věc něco stojí a takováto podpora nemůže být ze strany státu neomezená a nemůže se stát moc drahou. Důležité bude nastavit kritéria tak, aby se spojilo potřebné s možným,“ říká pro ParlamentníListy.cz Pavel Sobíšek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste s tou kritikou řady věcí nepřišli dřív?

To jste vše přehlíželi jen proto, abyste se udrželi ve vládě? Třeba když kritizujete transparentnost ODS nebo řadu návrhů vlády, s kterými jste zpočátku souhlasili.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…