Občanský demokrat totiž tvrdí, že propad výběru daní nezpůsobilo snížení spotřeby v dolní sazbě daně z přidané hodnoty, do které jsou zařazeny i potraviny, ale v horní sazbě, která platí pro většinu spotřebního zboží. Proto by podle něj neuškodilo, kdyby se obě sazby sjednotily.
Dražší potraviny – zdravější stravování
„Já sám jsem přesvědčen, že by bylo lepší, kdybychom se vydali odvážnější cestou a prosadili rovnou sjednocení obou sazeb DPH na 17,5 procenta tak, jak to bylo naplánováno,“ prohlásil Rádl. Zlevnění spotřebního zboží by podle něj povzbudilo koupěschopnou poptávku, zvýšení cen potravin by prý zase vedlo k upravení špatných stravovacích návyků Čechů. „Lidstvo ve své vyspělejší části má prý cca patnáct milionů tun nadváhu, takže promyšlenější přístup ke stravování nemůže škodit. Drtivá většina civilizačních chorob úzce souvisí s příjmem nadměrného množství kalorií,“ tvrdí Rádl v obsáhlém vyjádření, kterým reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz, týkající se poklesu výběru peněz za DPH.
Celé vyjádření poslance Aleše Rádla ZDE
Další názory poslanců vládní koalice k problematice výběru DPH ZDE

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová