,,Já tu vládu volil, jsem zklamán.” Expert Smutný: Elektřina, kdo klame a kdo bohatne

11.08.2022 4:44 | Analýza

Vede proti nám Putin energetickou válku? Zlevňuje lipská burza elektřinu? Dělá vláda vše pro snížení závislosti na „Putinově plynu“? ParlamentníListy.cz požádaly dva význačné experty z oblasti energetiky Pavla Janečka a Milana Smutného, aby zhodnotili nejnovější kampaň resortu průmyslu a obchodu, která lidem vysvětluje, proč vláda pro snížení cen elektřiny a plynu nemůže nic dělat. Padala ostrá slova i mrazivá varování před budoucím vývojem. Především ale bylo řečeno, že nikoli Putin a Ukrajina, ale Green Deal a zelený fanatismus nás zavedl do hluboké krize. Osud podobný blokované komunistické Kubě, konec sociálního smíru, kriminalita, hrozba rozpadu EU.

,,Já tu vládu volil, jsem zklamán.” Expert Smutný: Elektřina, kdo klame a kdo bohatne
Foto: Depositphotos.com
Popisek: Elektrický prodlužovací kabel - ilustrační foto

Inflace letí dále vzhůru, aktuální čísla statistiků mluví již o 17,5 procenta. Kromě všeobecného zdražování se občané stále více děsí podzimních měsíců, kdy se očekává výrazné navýšení záloh na energie. Poté, co lidé stále nemají jasno, jaká bude podoba a výše slibovaného úsporného tarifu, přišlo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s vizuálním vysvětlením, proč stát nemůže zastropovat ceny elektřiny, vystoupit z lipské burzy, proč nelze jít cestou většiny evropských vlád a je nutné se bránit „Putinově energetické válce“. 

„Počínání MPO je v první řadě zmatečné, katastrofálně zmatečné. Nikdo se v tom nemůže vyznat. Pokud dají dva tisíce v letošním roce lidem na energie, je to pořád více než nic. Ministerstvo tuto částku označilo za dezinformaci, ale dezinformace to nebyla. Původně se tam uvažovalo, že bude úsporný tarif představen v říjnu s tím, že se peníze uvolní až v době finálního vyúčtování v dubnu či květnu příštího roku. Takže ty dva tisíce jsou pořád víc než nic, protože původně to v letošním roce měla být nula,“ říká v komentáři pro naši redakci Pavel Janeček, bývalý šéf Pražské plynárenské.

Připomíná, že v současné situaci nelze adekvátně ruský plyn nahradit. „Co se týče závislosti na ruském plynu, na mě to už nedělá dojem, ale jsem si jist, že česká vláda nechce ruský plyn, a to za každou cenu. Jestliže nechce ruský plyn, říká, že jsme sem schopni dostat pouze zkapalněný zemní plyn (nikoli vláda, ale ČEZ) ve výši cca deseti milionů kubíků v zimě, což je asi pětina potřeby za každý zimní den. To je maximum toho, co jsou schopni sem místo ruského plynu dostat. Jsem velmi ostražitý, když slyším slovo válka, už to považuji za výmluvu, protože primárním a jasným důvodem současného energetického marasmu je Green Deal a teprve v druhé fázi konflikt na Ukrajině. Ten, jak už asi každý chápe, není primárně konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem, ale mezi euroatlantickým prostorem a Ruskem,“ míní. 

K zastropování cen podle jeho slov mělo dojít už v lednu. „To ještě o nějakém konfliktu na Ukrajině nebylo zdání. Další věc je státní půjčka ČEZ 74 miliard korun za naprosto nestandardních podmínek. Podle mého názoru tím vláda zmařila možnost mít silný argument při vyjednávání s minoritními akcionáři o tom, že vystoupíme z lipské burzy. Jestliže firma s tak silným cashflow není schopna platit tzv. margining, který poskytuje lipské burze, pak je to nejlegitimnější důvod k tomu, abychom ji opustili. Tohle je pro mě obrovské zklamání,“ konstatuje Janeček.

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu ale není možné lipskou burzu opustit, a to hned z několika důvodů. Mezi jinými MPO argumentuje tím, že burza slouží k tomu, aby vytvářela tlak na snížení ceny, a odchod z burzy by naopak mohl přinést zvýšení cen. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…