Ministerstvo práce a sociálních věcí zavedlo od 1. ledna letošního roku vyplácení tzv. výchovného. Jde o finanční příspěvek vyplácený souběžně se starobním důchodem. Jeho výše činí 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě.
„Cílem výchovného je ocenit zásluhy pečujících osob, jejich úsilí o přínos a výchovu nového přispěvatele do důchodového systému a zároveň paušálně kompenzovat snížení důchodu, které nastalo v důsledku kariérních výkyvů souvisejících s výchovou. Docílí se též snížení statistického rozdílu mezi průměrným starobním důchodem žen a mužů, uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých webových stránkách.
Častějšími příjemci výchovného jsou ženy, jelikož v drtivé většině se právě ony během produktivního věku staraly o děti, zatímco muži vydělávali peníze pro rodinu. Ženám se proto výchovné k důchodu připočítává automaticky. Pokud se o děti z jakéhokoliv důvodu primárně staral muž, musí o příspěvek samostatně zažádat, a to od 1. 9. 2022 do 31. 12. 2024, jinak nárok na výchovné zanikne.
V žádosti je třeba vyplnit předepsaný tiskopis a čestné prohlášení, které jsou k nalezení na stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Web Ministerstva práce a sociálních věcí specifikuje profil člověka, kterému výchovné náleží: Osobě (ženě nebo muži), která zajišťovala výchovu konkrétního dítěte v největším rozsahu. Podmínky pro uznání dítěte za vychované budou podobné těm, které platí dosud pro účely snížení důchodového věku žen. Bude se tedy vyžadovat, aby osoba před datem vzniku nároku na starobní důchod pečovala osobně o dítě ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu deseti roků s tím, že pokud se ujala výchovy dítěte po dosažení osmého roku jeho věku, postačí, pokud pečovala aspoň po dobu pěti roků a nepřestala o dítě pečovat před dosažením jeho zletilosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Andrea Novotná