Šest a půl milionu korun. Za tolik se prodává byt v Letňanech, ulice Malkovského, tedy na okraji Prahy. Byt je v paneláku, má 66 metrů čtverečních, tři místnosti a kuchyňský kout. Je to málo nebo naopak hodně? A bude cena bytů klesat?
Prodej bytu – sreality
Podle zpráv Novinek se obchodování s byty minulý rok propadlo. Dle průzkumu České bankovní asociace prodeje starších bytů klesly o 51 procent, rodinných domů o 49 procent a nových bytů o 57 procent. A jedná se o nejmenší počet prodejů za deset let. Důvodů bylo několik, vysoké ceny energií, inflace a hlavně růst sazeb hypotečních úvěrů.
„Ceny domů a starších bytů na většině území ČR koncem roku klesaly, jejich pokles byl však pouze mírný. Maxima ceny dosáhly v polovině roku 2022 a do jeho konce klesly v průměru o 4,3 procenta,“ uvedly Novinky.cz v únoru. Ceny se však zvyšovaly u novostaveb, a to o 11 procent. „V ČR průměrně na více než 120 tisíc korun za metr čtvereční a v Praze o deset procent na 151 643 Kč za m2. Průměrná cena v regionech se zvýšila o 14 procent na 100 643 korun za metr čtvereční,“ uvádějí ještě Novinky.cz.
Podle analýzy ČBA mělo Česko v posledních deseti letech jeden z nejrychlejších růstů cen nemovitostí z Evropské unie, za poslední tři roky činil v ČR 54 procent a v EU 24 procent.
Trend pokračuje. V prvním čtvrtletí roku 2023 se prodeje ve srovnání s minulým rokem propadly o 26 %, podle analýzy webu Valuo.cz. Prodloužila se také doba, jak dlouho je nový byt inzerován. „Kromě toho, že prodeje klesají, trvá také déle, než se byt v novostavbě prodá. Nárůst je daný pravděpodobně nižším zájmem o prodeje – již od druhého kvartálu roku 2022 se prodeje ochlazovaly, což se tudíž projevuje i do budoucna na době, kterou byty stráví v nabídce,“ uvedl Vít Soural, projektový manažer analytického startupu Flat Zone pro SeznamZprávy.
Nejvíce však poklesl trh se staršími byty, kde je oproti prvnímu kvartálu roku 2022 pokles dokonce 36 %. Přičemž rozdíl je prý hlavně kvůli ceně. „Byty v novostavbách se totiž na trhu prodávají u podobných bytů i o několik desítek tisíc korun za metr čtvereční dráže a o jejich koupi se zajímá skupina nakupujících, pro kterou není celková cena rozhodujícím faktorem číslo jedna. Část z nich navíc na nákup novostavby nečerpá hypoteční úvěr, ale může využít vlastních naspořených prostředků,“ uvádí SeznamZprávy.
Podle Regionální televize Jih však stoupl počet hypoték i prodaných bytů v Praze. „Uklidnění nervozity kolem energetické krize, stabilizace cen nového bydlení i celá řada propagačních programů. To vše se propsalo v poptávce a pomohlo k oživení trhu s novými byty. Vedle mírného nárůstu klientů s hypotékou však mezi kupujícími nadále převažují investoři, kteří financují koupi z vlastních zdrojů a ukládají své úspory do bezpečí před stále vysokou inflací,“ uvedl Petr Michálek, předseda představenstva firmy Skanska Residential.
Zvedla se také cena. Průměrná prodejní dosáhla 151 951 Kč za metr čtvereční, nabídková dokonce 154 990 Kč. Na konci prvního čtvrtletí bylo k dispozici 5550 nových bytů, což je nárůst oproti minulým letům, avšak stále nedostatečné pro potřeby pražského trhu, uvádí Regionální televize.
„I přes rekordní čísla povolených nových bytů v Praze, kterých je od začátku letošního roku téměř 1500, je povolování nové výstavby stále pomalé. Tímto tempem by letos dostalo povolení zhruba 9 tisíc bytů, přitom dlouhodobá potřeba metropole je minimálně kolem 10 tisíc ročně. Část nové nabídky navíc bude do budoucna končit u institucionálních investorů a nedostane se na přímý trh. Pokud se současná situace nezmění a nabídka nebude dostatečná, aby pokryla objem prodejů v době, kdy úrokové sazby poklesnou na hranici kolem 3 %, mohou se prodejní ceny opět zvýšit,“ uvádí televize.
Jaký je o byty zájem si vyzkoušela developerská firma Central Group. Na trh dala 50 bytů na pražské Harfě. Za několik hodin bylo vyprodáno. Aby také ne, cena byla okolo 100 tisíc za metr čtvereční. „Byty tak nabízel o čtvrtinu levněji, než je v lokalitě zvykem, a o třetinu laciněji proti celopražskému průměru,“ popisují experiment HN.
„Byl to experiment, kterým jsme zkusili dát trhu impulz,“ říká Dušan Kunovský, majitel Central Group, který tak chce upozornit na projekt. „Snížit ceny developer dokázal osekáním nákladů na vybavení bytů a domluvou s dodavateli stavebních materiálů na slevách,“ uvádí pak HN. Se slevami mají úspěch i jinde, ale stavební firmy uvádějí, že je dávat nebudou vzhledem k tomu, že pak by prodávaly pod náklady. Ceny novostaveb tak dále zdražují, ceny starých bytů přestaly klesat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.