Krize tvrdě doléhá na české firmy především z oblasti automotive. Nejen výrobci aut, ale i jejich dodavatelé a subdodavatelé bojují s výpadkem materiálů a komponentů, vzpamatovávají se z vysokých cen energií a obávají se poklesu prodejů. Velkou hrozbou je i propouštění.
Problémy trvají už více než dva roky. Nejprve šlo o problémy spojené s covidem a s nedostatkem polovodičových čipů, přidala se i zelená politika EU. V únoru 2022 pak přišla válka na Ukrajině a vysoké ceny energií. Mnoho firem se také zapojilo do protiruských sankcí. Například Škoda Auto, největší český výrobce automobilů, krátce po vypuknutí ukrajinské krize oznámila stažení z ruského trhu.
„Rusko přitom bývalo pro mnoho automobilek jedním z nejdůležitějších prodejních trhů, takže jeho odchod bude mít vážné finanční důsledky,“ komentuje Taťána Šeriková, ředitelka pobočky logistické firmy AsstrA. „Invaze na Ukrajinu výrazně ovlivnila evropskou ekonomiku, a to především z hlediska přerušení dodávek. V důsledku sankcí pak v celé Evropě vzrostly ceny pohonných hmot a elektřiny. Českou republiku a Slovensko, jejichž ekonomiky jsou na sektoru automotive silně závislé, čeká obzvláště těžká zkouška,“ dodává Šeriková.
Co se týče samotné Škody, ta musela omezit výrobu ve všech svých závodech. Důvodem je hlavně nedostatek potřebných dílů: „Aktuálně máme ve společnosti Škoda Auto téměř 7500 nedokončených vozů. Mezi aktuální chybějící díly patří např. řídicí jednotka převodovky DQ200, řídicí jednotka Area View 2 nebo řídicí jednotka tlumičů DCC,“ řekla ParlamentnímListům.cz mluvčí Martina Špittová.
Propouštění hrozí hlavně dělníkům

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Andrea Novotná