Nynější masívní migraci, s níž si zatím čelní představitelé Evropské unie nevědí rady, byla věnována konference s názvem „Bruselská revoluce v azylové a migrační politice EU“. Uspořádalo ji Centrum bezpečnostních studií VŠ CEVRO Institut a u všech přednášejících bylo patrné, že rozhodně nejsou nakloněni stanovování kvót migrantů jednotlivým členským zemím, tedy řešení, s nímž přichází Evropská komise. Ředitel Centra bezpečnostních studií Jaroslav Salivar nazval svůj úvodní příspěvek „Junckerovo sociální inženýrství v migraci aneb Quo vadis, Europa“.
V něm kritizoval přístup Evropské komise, v jejímž čele lucemburský politik Jean-Claude Juncker stojí, k řešení problémů obrovské migrace, jíž Evropa nyní, víc než kdy jindy, čelí. Na jeho vystoupení navázala Pavla Novotná, zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Ve svém příspěvku se soustředila jednak na to, co nynější situaci předcházelo a jak si Evropská unie v předchozích letech v této agendě počínala, ale i tomu, s čím musí počítat členské země vzhledem k tomu, jak si předseda EK Juncker představuje cestu k nové migrační politice a především imperativ humanitární povahy. Přiznala také, že doteď nikdo neví, jak bylo pro Českou republiku vypočteno, že by v rámci relokace měla přijmout právě 2,98 procenta z celkového počtu přidělovaných uprchlíků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník