Američan Best luští šrumec v ODS: Mocní se radují a "Topol" to podepřel

05.11.2012 16:04 | Zprávy

V týdnu před kongresem Erik Best pro ParlamentníListy.cz uvedl, že v pád vlády a předčasné volby příliš nevěří. Nyní po skončení volebního kongresu ODS své mínění jen potvrzuje. Navíc je přesvědčen, že se ODS na cestu k žádné změně nevydala. Jen prý své činy kamufluje.

Američan Best luští šrumec v ODS: Mocní se radují a "Topol" to podepřel
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best

Zaregistroval Best jako pozorovatel „kmotrovské“ scény nějakou viditelnou změnu ve vztahu ke kongresu občanských demokratů? „Nyní je ještě složité to tak brzy celkově ohodnotit, ale mám pocit, že na té scéně ‚kmotříčků‘ jsme svědky pouze přeskupování sil, žádné oslabování se nekoná. Samotný fakt, že byl Nečas znovu zvolen, mně naznačuje, že se to nějak domluvilo, nebo je minimálně na cestě k domluvě s rebely,“ je přesvědčen americký novinář.

Přesto však podpora Nečasova rivala Fuksy není nevýznamná, hlasovalo pro něho 178 delegátů z téměř šesti set. „Částečně to hodnotím podle toho, co říká Nečas. To znamená, že částečně je to jako kdyby proti němu kandidoval houpací kůň (premiér v rozhovoru pro MFD uvedl, že i kdyby proti němu na předsedu kandidoval houpací kůň, dostal by stejně hlasů jako Fuksa – pozn.red.), ale myslím si, že to je pouze částečná pravda, neodpovídá to celé té třetině,“ míní Best v komentáři pro ParlamentníListy.cz.

Nečas má pravdu jen napůl

„Část hlasů je určitě protestních, to ano, ale myslím, že ta druhá část, která je větší, reprezentuje delegáty, kteří o tom příliš neuvažovali a udělali faktickou chybu, protože vyslali signál, který ani moc nechtěli, což ODS nijak nepomůže. To je chyba,“ sdělil dále.

Podstatný je prý výklad toho, co značí ta jedna třetina hlasů, o kterou premiér oslabil. „Petr Nečas říká, že to neznamená nic a my samozřejmě víme, že to není pravda, ale je asi faktem, že to zase neznamená, že ta celá třetina není jen přímo proti Nečasovi. Těžko to ale přesně odhadnout,“ nechce unáhleně hodnotit.

Některá média v souvislosti se zvolením Martina Kuby a Pavla Blažka do vedení ODS spekulovala o vlivu dvou „šedých eminencí“ strany, Pavlu Dlouhém z jižních Čech a Tomáši Hrdličkovi z Prahy. To jsou ale podle Besta detaily, které jsou pro člověka hodnotícího situaci zvenčí těžko odhadnutelné.

Kuba bude schopný manažer

„Pochopil jsem to tak, že se tam konalo přeskupování sil a trošku se ten vliv posouvá nahoru, čímž chci říct, že větší vliv jde z centra. Třeba Kuba má dobré spojení s Klausem a on je zvláštní případ. Jednak má dobré vztahy s prezidentem a má i podobné názory na Evropskou unii a zároveň je to schopný manažer, jakého ta strana potřebuje. Jeho zvolení určitě není z hlediska vlivu kmotrů úplně negativní,“ komentuje s přesvědčením pro server ParlamentníchListů.cz Erik Best.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Jan Lipavský byl položen dotaz

Peníze a kariéra jsou pro vás evidentně na prvním místě

Jestli máte takový problém s tím být Pirát, proč jste stranu neopustil dřív, než se jí přestalo dařit? Možná teď zůstanete dál ministr, možná si pak vysloužíte nějaký dobrý flek, ale to je vám jedno, jak jste se zachoval jako člověk? Bartoš vás kdysi bránil a zastával se vás a co jste udělal vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dezinformace, cíl práce ČT. Hlasování, které může otevřít dveře neziskovkám

4:45 Dezinformace, cíl práce ČT. Hlasování, které může otevřít dveře neziskovkám

Mají veřejnoprávní média aktivně vystupovat proti dezinformacím? Vládní návrh novely zákona o veřejn…