Jackovichův výslech provedl předminulý týden detektiv Jiří Mazánek spolu s návladním Janem Kořánem z pražského vrchního státního zastupitelství. Již dříve byl vyslýchán další účastník údajně korupčního setkání v pražské restauraci U Malířů John Ulrich. Tam se kromě dvou zmíněných mužů sešli ještě rakouský manažer Steyru Stephan Szücs, slovenský armádní lobbista Miroslav Výboh, náměstek ministryně obrany Martin Barták a pobočník a blízký přítel tehdejšího premiéra Marek Dalík.
Policie má mít podle informací Respektu k dispozici například písemný záznam, který Jackovich sepsal několik hodin po jednání v restauraci. V něm manažer informoval o vzneseném korupčním požadavku vedení americké ambasády v Praze. "Jackovich nyní potvrdil, že žádost o peníze skutečně ze strany pana Dalíka padla," řekl Respektu zdroj z okruhu bezpečnostních složek obeznámený s případem. Jde už o třetí svědectví proti Dalíkovi. Předtím žádost o úplatek potvrdil při výslechu v Rakousku Szücs a po něm i manažer Ulrich.
Jackovichovou rolí se již zabývala americká FBI a čeští detektivové jej mohli vyslýchat, až když jim ho americká tajná služba předala. Z pohledu americké strany se Jackovich ničeho trestného nedopustil, FBI proto nechala rozkrývání pozadí obchodu na České republice s tím, že na věci spolupracuje.
Výpovědi svědků tvoří základ vyšetřování. Před případným soudem se tak podle Respektu svede bitva o důvěryhodnost svědků. A z tohoto pohledu si prý Dalík nepomůže - jak Szücs, tak Jackovich mají pověst kredibilních lidí.
Američanům přišlo vyšetřování zbytečné
Případ se nicméně naplno rozjel až před třemi lety. Podle kuloárních informací, které přináší Respekt, prý proto, že americká strana, ačkoli měla Jackovichovo svědectví o korupci už nějakou dobu, prý vyšetřování považovala za zbytečné: Policie a státní zastupitelství byly v té době kontrolované politiky včetně těch, kteří figurovali v případu Pandurů, americká strana si tak podle Respektu měla vyhodnotit, že vyšetřování nikam nepovede.
O nákupu transportérů za 14,4 miliardy korun rozhodl Topolánkův kabinet na jaře 2009, smlouva byla s firmou Steyr podepsána krátce poté. O více než rok později se o obchod začal zajímat česko-rakouský policejní tým. V květnu 2011 média zveřejnila výpověď Szücse, který údajně dosvědčil, že si Dalík řekl o úplatek. Dalík to však opakovaně popřel.
Podle policistů Dalík slíbil pomoc při sjednání zakázky, aniž mohl cokoli reálně ovlivnit. Proto není stíhán pro korupci, ale pro podvod, za který mu hrozí až desetileté vězení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr