Veřejnoprávní příběh, který odstartovalo odvysílání jedné věty pronesené neoficiálně z úst ministryně práce a sociálních věcí, nabírá na obrátkách. Věc asi netřeba důkladněji popisovat, nicméně pro neznalé aspoň stručně.
Tradiční nedělní pořad České televize 168 hodin, který historicky moderuje Nora Fridrichová, v reportáži věnující se dalším opatřením v boji s nákazou koronaviru, odvysílal několika sekundový záběr, v němž po skončení oficiální části rozhovoru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD již mimo kameru, která byla stále zapnutá, pronáší slova o tom, že zde premiér Babiš udělal hrozný bordel, všichni to teď musíme slíznout a že je s prominutím debil.
Tolik fakta k nedělnímu vysílání na ČT1. Tím ale vše neskončilo, ale naopak začalo. Od pondělního rána se rozjela lavina jak v médiích, tak na sociálních sítích. Jedni ministryni tleskali, že konečně řekla pravdu, druzí jí spílali a do toho se především opět ozvala kritika veřejnoprávní televize a specificky „šéfky“ pořadu 168 hodin Nory Fridrichové.
Řada politiků, komentátorů, analytiků či uživatelů sociálních sítí se rozčilovala nad tím, že ČT prý bulvárně odvysílala neoficiální záběry. Kritikou nešetřili ani někteří z těch, co Českou televizi jinak důrazně hájí.
ParlamentníListy.cz se proto obrátily na ty, kteří by v hodnocení, zda odvysílání této neoficiální věty bylo či nebylo vhodné, měli patřit k nejpovolanějším. Zeptali jsme se členů Rady České televize.
Redakce se radních ptala, zda toto na obrazovku veřejnoprávní televize patří, a zda nejde o závažné pochybení zodpovědných osob v čele s Norou Fridrichovou.
„Tak o závažné pochybení jde především ze strany paní ministryně,“ myslí si člen Rady ČT Roman Bradáč. „U redaktorů jde o reakci, kterou považuji za hraniční. Je to přesně ta chvíle, kdy dochází na otázku novinářské etiky. A také o etickou oporu, tedy etický kodex ČT. Při pozorném čtení zde zjistíte, co je považováno za skrytou kameru a kdy lze tak získané záběry použít. Já bych osobně viděl veřejnou službu jako důstojnější a sebevědomější konání. Na druhou stranu je třeba vidět, že média obecně přitvrdila a odolat pokušení nevyužít munici, kterou poskytla paní ministryně, by odolala málokterá redakce,“ říká Bradáč.
Podle radního Zdeňka Šarapatky je věc jasná. „Výroky o ‚neslušnosti‘ od těch lidí v radě, kteří se zapletli se státní bezpečností nebo byli do rady dosazeni Babišovou věrchuškou, jsou fakt směsné. Když zrovna nekopou do Reportérů ČT nebo OVM, tak to zkouší na 168 hodin nebo ČT24. Kritická žurnalistika prostě dráždí jejich politické pasáky, a tak po těchhle pořadech šlapou ve snaze zavřít jim ústa. No a teď přišla na řadu 168 a Nora Fridrichová,“ popisuje pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka