„Zmocněnec paní Máchové podal dvacátého pátého října trestní oznámení na Andreje Babiše pro podezření ze spáchání trestného činu podle § 345 trestního zákoníku,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz zdroj z justičních kruhů. Podání Máchové přistálo původně na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4. Tamní žalobci se ale podle posledních informací z případu vyloučili a bude se jím zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Pokud by se prokázalo (v tomto případě u soudu), že Andrej Babiš Máchovou skutečně křivě obvinil, hrozí mu následující možný postih. „Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li takový čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem. Nebo páchá-li takový čin v úmyslu jiného vážně poškodit v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu. Nebo spáchá-li takový čin v úmyslu zakrýt nebo zlehčit svůj vlastní trestný čin,“ stojí v trestním zákoníku. Babiš Máchovou v souvislosti s Čapím hnízdem v médiích skutečně několikrát zmínil. Vždy v souvislosti s vyšetřovatelem Čapího hnízda Pavlem Nevtípilem.
Podle Babiše měli Nevtípil a Máchová v minulosti spolupracovat s kmotry v kauze, při níž byl podnikatel Vladimír Sitta připraven o papírnu Neograph. Jde o známý příběh jízdenek pro pražský Dopravní podnik, přičemž z každé z nich měla plynout podle policie sedmnáctihaléřová provize do firmy Cokeville Assets, a koncovým příjemcem měl být podle detektivů pražský lobbista Ivo Rittig.
Dagmar Máchová se proti Babišovým atakům, které začaly v průběhu roku 2015, už několikrát ohradila, avšak nikdy tak razantně jako teď. Šéf hnutí ANO měl před delším časem například Radiožurnálu říci, že Máchová měla kauzu Čapí hnízdo přidělit Rittigovým policajtům.
Skutečností ovšem je, že pražská žalobkyně případ Čapího hnízda nikdy nedozorovala a ani nikomu nepřidělovala. Vyjma toho se Babiš v mediálním prostoru zmínil i o tom, že mělo jít o ty samé detektivy, kteří vyšetřovali někdejšího šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. „To se Babiš mohl dozvědět pouze od někoho z bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebo z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, kteří se tím, jak byl Karel Randák vyšetřován, také zabývali.
„Případ byl navíc v režimu utajení, jak se to tedy pan Babiš mohl dozvědět? A zajímala se o to i Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ uvedl k tomu další zdroj ParlamentníchListů.cz.
„Má práce je v pořádku,“ takto se Dagmar Máchová vyjádřila k Babišovým výrokům vůči její osobě v srpnu pro server Česká justice. „Jako státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze jsem nikdy nevykonávala dozor v žádné trestní věci, ve které by byl pan Babiš procesní stranou a ani jsem s ním nikdy nepřišla do žádného kontaktu. Přesto jsem zaznamenala jeho vulgární vyjadřování vůči mně, a to zejména poté, co zjistil, že jsem vykonávala dozor nad prověřováním podezření ze spáchání trestného činu v souvislosti s povolením internetového sázení, a které se týkalo Miroslava Kalouska,“ uvedla Máchová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný