Nechtějí vydat stranu se 140letou tradicí hrstce vyvolených a tvrdí, že slovo premiéra Bohuslava Sobotky má váhu blížící se nule. Místní organizace ČSSD z Týna nad Vltavou má jasno v tom, že nechce, aby stál Bohuslav Sobotka v čele ČSSD. Nic na tom nemění ani skutečnost, že premiér vyměnil dva ministry. A co si myslí o výměně ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera předseda z Týna nad Vltavou David Slepička? „Především že premiér Sobotka je nejlepším volebním manažerem politické firmy pana Babiše. Jak jinak si vysvětlit výměnu pouze sociálnědemokratických ministrů v době po debaklu ČSSD v krajských, ale i senátních volbách se zdůvodněními pana Sobotky, že ministři jsou unaveni na straně jedné a s neustálým děkováním za jejich dobrou práci na straně druhé. A to poté, co oba nyní končící ministry sám vybral a po tři roky coby premiér řídil.“ A podrobně vysvětluje i další aspekty: „Kolik by asi stálo pana Babiše dostat do médií, která nevlastní, že česká vláda má sociálnědemokratického premiéra, který se sám a dobrovolně výměnou za své premiérské křeslo vzdal nejen práva na personální obsazení vlády, přestože za tuto vládu nese zodpovědnost, ale také rezignoval na podstatnou část volebního programu ČSSD. Toho programu, na jehož základě ČSSD v roce 2013 volby vyhrála, byť s titěrným náskokem před Andrejem Babišem, ale vyhrála.“
Slepička: Čí zájmy pan premiér Sobotka vlastně hájí?
Slepička připomněl, že Bohuslav Sobotka je nejen téměř šest let předsedou strany, ale je také 20 let poslancem za ČSSD v Parlamentu České republiky. „Velmi dobře tedy ví, že snad nikdy nepotřeboval každý jeden hlas od delegáta sjezdu, který volí vedení strany, jako nyní. Pražská organizace ČSSD je organizací bezesporu vlivnou, vzhledem k velikosti členské základny bude disponovat i značným zastoupením v počtu delegátů na sjezdu. Nicméně má i nyní svého zástupce ve vedení strany a její členové tvoří součást týmu premiéra dlouhá léta včetně týmů volebních. Toho týmu, který podle samotných slov pana předsedy musí projít změnou.“ Pozastavuje se Slepička nad výběrem předsedy pražské organizace ČSSD, zastupitele hlavního města Prahy a úspěšného ředitele FN Motol Miloslava Ludvíka na pozici ministra zdravotnictví. Ujišťuje, že i s ohledem na šestnáctileté zkušenosti Ludvíka s řízením Fakultní nemocnice Motol je to jistě vhodný kandidát. Zároveň ale upozorňuje: „Jak skloubí výkon těchto všech funkcí s pozicí ministra zdravotnictví vlády ČR, se teprve uvidí. Je s podivem, že právě premiér Sobotka vždy proti kumulaci funkcí veřejně hlasitě bojoval, ale právě těmito lidmi se vždy bohatě obklopoval.“
„Zatímco pan Babiš jistě plesá, mnozí členové ČSSD si již dlouhá léta kladou otázku, čí zájmy pan premiér Sobotka vlastně hájí,“ poznamenal Slepička v reakci na aktuální přestřelku ve vlastních řadách. Jeroným Tejc z ČSSD, který chce navrhnout změny zákona o azylu, které by zrychlily proces vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl, se totiž setkal s nepochopením premiéra, který v reakci začal hovořit o „hnědnutí“ ČSSD.
Kde jsou všichni úspěšní starostové, primátoři a zastupitelé?
Hájit suverénní stát, efektivně řídit stát, hájit lidi, kteří poctivě pracují a starají se o rodiny. V tom všem Slepičku premiér zklamal na celé čáře. „Strana má za sebou téměř šest let pod vedením pana Sobotky, kterému nelze upřít, že stranu efektivně rozděluje a svým centralistickým a klientelistickým vedením dosáhl určité pasivity nejen v členské základně, ale i ve strukturách strany.“ A jasně se ptá: „Kde jsou všichni ti úspěšní starostové, primátoři, zastupitelé, proč je nevidíme ve vedení ČSSD? Proč mnozí z nás, členů ČSSD, poznají onu zářnou osobnost kandidující třeba na místopředsedu strany až na sjezdu? Proč nominace na pozice např. do dozorčích rad společností vlastněných státem za ČSSD dostávají lidé, u kterých je klíčovým předpokladem loajalita k předsedovi, stejně jako v hnutí ANO, místo odbornosti případného kandidáta?“
Bocián: Předseda sociální demokracie se vyjadřuje v mnoha otázkách nejednoznačně
K výzvě vltavotýnské organizace se připojili také sociální demokraté z Rýmařova. I s ohledem na výsledky krajských a senátních voleb žádají, aby premiér Bohuslav Sobotka vyvodil osobní zodpovědnost z neúspěchu, a vyzývají ho k okamžité rezignaci na funkci předsedy ČSSD. „To, že se předseda sociální demokracie vyjadřuje v mnoha otázkách nejednoznačně, je hlavní důvod nedůvěry k jeho práci ze strany členské základny (církevní restituce, již zmíněná imigrace apod.). Nejednoznačné je i jeho vystupování ve funkci předsedy vlády, kdy s odvoláním na koaliční dohody jsme nuceni pohřbít část svého programu, ale poruší-li dohody někdo z našich koaličních partnerů, nezasáhne nebo nám vysvětluje, proč nemůže zasáhnout (viz kauza Herman),“ vysvětlil k situaci předseda místní organizace ČSSD Rýmařov Marek Bocián.
Sociální demokracie by se podle Bociána měla v první řadě vrátit ke svému volebnímu programu, znovu více vnímat názory členské základny a nezabývat se změnami k upevnění vnitrostranické moci. „Protože je hnutí ANO 2011 v čele s Andrejem Babišem v euforii, je pozice premiéra v tomto ohledu nezáviděníhodná. Doufám, že i nadále je v pozici vítěze parlamentních voleb vůči koaličnímu partnerovi,“ uvedl k situaci ve vládě. „Myslím, že sociální demokracie má více schopných kandidátů na předsedu strany a naši nově zvolení delegáti sjezdu si určitě dobře vyberou,“ dodává v souvislosti s březnovým sjezdem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .