ČSSD: Nečas by měl být vydán k trestnímu stíhání

12.07.2013 19:55 | Zprávy

Expremiér Petr Nečas (ODS) by měl být podle sociální demokracie vydán k trestnímu stíhání. Nečasovo prohlášení po dnešním výslechu na policii, v kterém kauzu kolem obvinění své blízké spolupracovnice Jany Nagyové a tří exposlanců ODS označil za vykonstruovaný politický proces, považuje ČSSD za nepřijatelné.

ČSSD: Nečas by měl být vydán k trestnímu stíhání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-premiér Petr Nečas

V pátek to řekli pro ČTK zástupci největší opoziční strany. Proto budou v Poslanecké sněmovně hlasovat pro Nečasovo vydání.

Nečas po pátečním výslechu kvůli kauze kolem Nagyové řekl, že nevidí důvod, proč by v souvislosti s údajným podplácením trojice exposlanců z ODS žádal sněmovnu o své vydání k trestnímu stíhání. Obviněným lidem podle něj vazba zničila společenský status. Pokud jim zničí i zdraví, bude za to zodpovědný vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, uvedl Nečas.

"ČSSD považuje snahu expremiéra Nečase účelově zpochybňovat vyšetřování kauzy Nagyová za nepřijatelnou. Vyšetření možné korupce v nejvyšších patrech ODS, stejně jako kdekoliv jinde, musí být nezávislé a nesmí podléhat žádným politickým tlakům. O tom, zda došlo k trestnému činu, či ne, musí rozhodnout soud, nikoliv Petr Nečas," uvedla místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková.

Nejlepší způsob jak se obhájit je soud. A on se chce vyhnout, diví se Zaorálek

Také podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by se měl Nečas obhájit před soudem. "Předpokládal jsem, že premiér to bude považovat za nejlepší způsob jak se obhájit, a myslel jsem si, že sám požádá o vydání, aby se před soudem mohl hájit. Vadí mi, pokud se tomu chce premiér vyhnout," řekl Zaorálek.

Podle Zaorálka by se kauza měla vyjasnit i kvůli tomu, aby bylo jasné, co je v politice při zacházení s poslaneckými mandáty trestné. Zaorálek předpokládá, že ČSSD bude ve sněmovně hlasovat pro vydání Nečase.

Jednání už ve středu

O vydání by měl už ve středu jednat mandátový a imunitní výbor. Podle jeho člena Jeronýma Tejce (ČSSD) výbor zřejmě stanoví harmonogram projednávání žádosti o Nečasovo vydání. Rozhodnout by mohl také o tom, zda si vyžádá předložení trestního spisu.

Jedná se o politický proces a svévoli, tvrdí Nečas

Nečas však považuje postup státního zástupce za nestandardní. "Doposud mě vázala funkce předsedy vlády, která mě nutila být ve svých vyjádřeních velmi zdrženlivý. Toto břímě od úterý nemám a mohu mluvit naprosto otevřeně. Jedná se o politický proces, svévoli státního zastupitelství, jedná se o vykonstruovanou záležitost," řekl novinářům. 

"Jsou zde splétány jednotlivé příběhy a je z nich konstruována kauza, která má závažné politické a ústavní dopady," dodal. Za Nečasem stojí i jeho mateřská ODS. Podle předsedy poslaneckého klubu Marka Bendy nemá kauza údajného uplácení tří exposlanců ODS reálný trestněprávní základ a jedná se o svévoli státních zástupců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe, čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…