„Klíčové je, abychom si uměli dobře definovat, čeho chceme dosáhnout. Teď se nebavím jen o Tchaj-wanu, ale i obecně o naší parlamentní diplomacii,“ řekla Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny, která nedávno navštívilaTchaj-wan. A právě o něm se v úterý hovořilo v Knihovně Václava Havla.
Bouřlivé přivítání
Pekarová Adamová byla na Tchaj-wanu v březnu a s ní za novináře i moderátor této debaty s Respektem Ondřej Kundra. Předseda Senátu Miloš Vystrčil tam byl v roce 2020 a další dva účastníci debaty Jakub Janda a Pavel Diviš tam létají poměrně často. První, protože think-tank Evropské hodnoty, jehož je ředitelem, v Tchaj-peji otevřel pobočku se třemi zaměstnanci. U druhého, předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory, je to součástí jeho práce.
Když prý Vystrčil hovořil s Pekarovou Adamovou o Tchaj-wanu po jejím návratu, tak jí zasvítily oči. „Překvapil mě ten obrovský zájem o to, že jsme přijeli. To nadšení se nedá zahrát. Dojímalo mě to. Cítíte odpovědnost, jako když jedete hrát ligu mistrů a vy se obáváte, že netrefíte bránu,“ sdělil pak předseda Senátu o své cestě s tím, že je třeba podporovat lidi v těžké situaci. Prostě lidem sdělit: „Nám na vás záleží, i když by nemuselo.“ Cesta na Tchaj-wan před třemi lety ho prý vnitřně posílila a hejty na sociální sítích s ním už skoro nic nedělají.
Moderátor Kundra prý naposledy takový pocit jako s Pekarovou Adamovou v tchajwanském parlamentu zažil na Bohemce před zhruba dvaceti lety při koncertě Tiny Turnerové: „Kdybych nevěděl, že to bude ona, tak bych si myslel, že přichází někdo jako Tina Turnerová. To uvítání bylo velkolepé.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský