Trestní oznámení na neznámého pachatele. To v pondělí podal na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 poslední obyvatel domu U Drahomířina sloupu na pražských Hradčanech inženýr Bohumil Vejtasa. ParlamentníListy.cz mají dokument k dispozici. Dům patří kontroverznímu miliardáři Zdeňku Bakalovi, který z něj chtěl vytvořit reprezentativní Knihovnu Václava Havla. Ta měla být v jedné třetině domu otevřena již v roce 2013, ale v současnosti tam probíhají stavební práce a objekt zevnitř vypadá, jako kdyby tam spadla bomba. Na dveřích domu visí cedule jako „Vstup na staveniště zakázán“ a „Zákaz fotografování a pořizování videozáznamů“.
Vrací se mafiánské metody?
„Celkově je možno tedy konstatovat, že nynější nezákonná akce (likvidace jediného požárního únikového otvoru) je mstou, společným záměrem a činem osob (zástupci investora, vedoucí stavebního odboru MČ Prahy 1, MHMP, firmy Podzimek a podobně) v rámci zločinného spolčení s příslušnými korupčními znaky, jež způsobují obecné ohrožení,“ píše se v trestním oznámení.
„Před několika měsíci byly zazděny dveře a minulý týden zablokováno okno. Všechno mělo sloužit k úniku v případě požáru. Okno bylo kolaudováno v roce 1978 a tímto došlo k porušení pokojného stavu a ohrožení mého života,“ říká Vejtasa a dodává: „Připomíná mi to začátek devadesátých let v centru Prahy, kdy novodobí restituenti prodávali za hotové domy sicilským investorům, kteří odpojovali obyvatelům plyn a vodu, aby je vystrnadili.“
Sedmašedesátiletý senior v domě žije přes čtyřicet let a nyní zažívá peklo. „Mám obavu, že spadla možná škraboška havlovské humanity a americké filantropie. V případě domu, kde chci dožít s dodávkami plynu a elektřiny, bez kremace zaživa.“ Ostatně již v roce 2012 došlo k pokusu o statické zničení jeho bytu – bourání spodní nosné zdi. Po týdnu mu kvůli „neúmyslnému činu“ ukrajinských zedníků pod bytem unikal půl hodiny plyn. Na vše má papíry, již tehdy podával přes právníka trestní oznámení, ale policie věc odložila.
Asi přijdou Asiaté
Z domu U Drahomířina sloupu měla vzniknout Knihovna Václava Havla. V novinách se několikrát objevilo, že je tam plánováno vybudovat i bazén a čtyři výtahy. „Je smutné, že místo velké Knihovny Václava Havla – přítele dalajlámy – zde bude možná skromnější muzeum například s názvem 5000 let čínské kultury. Nedávno jsem tady totiž zahlédl tři developery, dva z Asie, jak si prohlížejí stavební plány. Cením si čínské kultury neboť Číňané psali básně už v době, kdy jsme si tady v Evropě malovali zadky kyjema na modro. Ale tohle je dost velký paradox,“ říká ironicky.
V současnosti je na stole divoká privatizace OKD a nesplněný slib ohledně odprodeje čtyřiceti tisíc ostravských bytů jejich obyvatelům. Na Loretánském náměstí však vznikl pro pověst Zdeňka Bakaly další problém. Vejtasa je navíc předsedou Hradčanské obce a místní Strany občanské sebeobrany (SOS). Chtěl se s Bakalou domluvit na svém dožití v domě, ale veškeré naděje na smysluplné vyřešení situace skončily v roce 2014.
Tiskový mluvčí Zdeňka Bakaly z firmy Bison & Rose Vladimír Bystrov, kterého jsme oslovili, nejdříve slíbil vyjádření, ale doteď ohledně kauzy mlčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský