Děláte bordel, ochlastové, rváči, řvouni? Brutální návrhy z ODS. Inspirace ze severu

30.09.2019 12:05 | Zprávy

Třikrát a dost! Odebráním dávek trestat rváče, notorické alkoholiky, řvouny a sprosťáky, to je návrh poslance Jana Bauera (ODS), který Sněmovna několikrát odmítla na programu předřadit. Jihočeský politik nelení: Byli jsme u toho, když si zajel pro rozumy na sever, kde se problémoví lidé řeší denně. Co mu na to řekli v místě, které kdosi nazval odkladištěm lidí? Zazněla slova jako protiútok, zastrašit nebo ulice „jak za Rakouska-Uherska“. Legislativní návrh má plácnout přes prsty i rodiče záškoláků.

Děláte bordel, ochlastové, rváči, řvouni? Brutální návrhy z ODS. Inspirace ze severu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Chanov

„Poslanci by sami neměli vymýšlet zákony,“ říká jihočeský poslanec, místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer, i když sám je jedním ze zákonodárců. V současnosti se zrovna snaží prosadit novelu zákona o hmotné nouzi, o které zkráceně mluví jako o principu „třikrát a dost“. Jeho návrhem je, že chce z nároků na dávky v hmotné nouzi vyloučit osoby, které se opakovaně dopustí vážných přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku. Chce současně docílit toho, aby úřady práce mohly lépe postihovat rodiče, kteří neposílají své děti do škol.

Jak k tomuto nápadu přišel? „Lidé, kteří žijí v blízkosti sociálně vyloučených lokalit nebo někde, kde jsou lidé, kteří se chovají ‚jiným způsobem‘, si permanentně chodí stěžovat za místním starostou: Proč s tím nic neděláte? Oni chlastají, dělají nepořádek, ruší noční klid, rvou se, napadají, svým chováním pohoršují okolí a naše děti. ‚A ty s tím, starosto, nic neděláš!´,“ popisoval v Mostě, kam přijel v září o tématu palčivých problémů diskutovat. Problémy sousedského soužití, kvůli nimž jsou starostové v blízkosti vyloučených lokalit bezradní, se podle něj už dávno týkají nejen Moravskoslezského a Ústeckého kraje.

„V praxi by to znamenalo, že tomu, kdo se třikrát po sobě v určité době dopustí závažnějšího přestupku, tak bude mít úřad práce spolu se starostou či městským úřadem možnost sáhnout na dávky hmotné nouze krátkodobě, či dlouhodobě, podle závažnosti,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šarapatka musí být vyhozen.“ Kauza končí. Právníci Zemana pro PL. A poslední tečka

18:08 „Šarapatka musí být vyhozen.“ Kauza končí. Právníci Zemana pro PL. A poslední tečka

Bývalý prezident republiky Miloš Zeman byl donucen se z nařízení soudu omluvit někdejšímu členovi sv…