„Poslanci by sami neměli vymýšlet zákony,“ říká jihočeský poslanec, místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer, i když sám je jedním ze zákonodárců. V současnosti se zrovna snaží prosadit novelu zákona o hmotné nouzi, o které zkráceně mluví jako o principu „třikrát a dost“. Jeho návrhem je, že chce z nároků na dávky v hmotné nouzi vyloučit osoby, které se opakovaně dopustí vážných přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku. Chce současně docílit toho, aby úřady práce mohly lépe postihovat rodiče, kteří neposílají své děti do škol.
Jak k tomuto nápadu přišel? „Lidé, kteří žijí v blízkosti sociálně vyloučených lokalit nebo někde, kde jsou lidé, kteří se chovají ‚jiným způsobem‘, si permanentně chodí stěžovat za místním starostou: Proč s tím nic neděláte? Oni chlastají, dělají nepořádek, ruší noční klid, rvou se, napadají, svým chováním pohoršují okolí a naše děti. ‚A ty s tím, starosto, nic neděláš!´,“ popisoval v Mostě, kam přijel v září o tématu palčivých problémů diskutovat. Problémy sousedského soužití, kvůli nimž jsou starostové v blízkosti vyloučených lokalit bezradní, se podle něj už dávno týkají nejen Moravskoslezského a Ústeckého kraje.
„V praxi by to znamenalo, že tomu, kdo se třikrát po sobě v určité době dopustí závažnějšího přestupku, tak bude mít úřad práce spolu se starostou či městským úřadem možnost sáhnout na dávky hmotné nouze krátkodobě, či dlouhodobě, podle závažnosti,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš