Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při své nedávné návštěvě Čínské lidové republiky ve společném prohlášení se svým čínským protějškem uvedl, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli formě. Tím ministr Zaorálek naštval část politického spektra a řada politiků ho odsoudila za to, že Číňanům podlézá a řeší hlavně byznys místo lidských práv.
Jak ale pro ParlamentníListy.cz uvedl botanik, překladatel a znalec čínské historie a reálií Pavel Křivka, ministr Zaorálek neudělal nic špatného. S Tibetem je prý v naší zemi spojena řada mýtů, které se skutečností nemají společného vůbec nic.
Bursíkův folklór a Schwarzenbergovy instrukce…
„Bylo mi divné, že se takové vstřícné gesto vůči Číně konalo až teď, když sousední země už dávno využily čínský hospodářský potenciál a jenom u nás, mimo jiné kvůli Bursíkovu folklóru, je to neustále zabržděné. Zřejmě to bylo i kvůli Schwarzenbergovi, který měl své instrukce a svou hlavu, pokud nějakou má. Jeho vinou vztahy s Čínou ochladly a byla odsud vyhozena velvyslankyně, která uměla perfektně česky. Všechny vztahy šly do kytek,“ uvádí Pavel Křivka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka