Dost výmluv? ,,Burzovní přirážka” elektřiny: Odhaleno, co v TV neřekli

07.06.2022 4:44 | Analýza

Čeští občané musí platit extrémní účty za elektřinu dané burzou v německém Lipsku, protože by nám jinak Němci zastavili dodávky plynu. Aspoň to zní z úst vládních představitelů. Jenže... Podle renomovaného experta na energetiku Pavla Janečka jde o naprostý nesmysl. Důvod? Přes Česko teče plyn také do Bavorska, takže by tím Němci odstřihli i vlastní spolkovou zemi. A nemožnost vyvázat se z lipské burzy? „Českou republiku nic nenutí k tomu, aby elektrickou energii prodávala přes lipskou burzu,“ říká Janeček s tím, že je otázkou, zda má větší moc ve státě česká vláda nebo obchodní zájmy skupiny ČEZ.

Dost výmluv? ,,Burzovní přirážka” elektřiny: Odhaleno, co v TV neřekli
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý šéf Pražské plynárenské, Pavel Janeček

Nejnovější čísla ukazují na rostoucí problémy u českých domácností kvůli vysokým cenám energií. Podle výzkumu, který si v reakci na krizi v energetice nechal u organizace PAQ Research zpracovat Institut prevence a řešení předlužení, způsobilo masivní zvyšování cen energií od loňského podzimu finanční problémy 53 procentům českých domácností

Vysoké číslo domácností, které extrémní ceny elektřiny a plynu přivedly do finančních potíží, ukazuje především skutečnost, že krize se netýká pouze lidí pod hranicí chudoby, ale významně začíná zasahovat střední třídu. 

Fialova vláda čelí stále ostřejší kritice nejen ze strany opozice, ale i od mnoha expertů z oblasti energetiky, že v této oblasti pro občany nedělá dost a že z energie se postupně stává luxusní zboží. Stále víc dochází ke zpochybňování obchodování s elektřinou v Česku přes německou energetickou burzu v Lipsku. Jinak řečeno, lidé si kladou otázku, proč by české domácnosti a podniky měly platit za elektřinu vyrobenou na českém území českými firmami ceny, které se tvoří v zahraničí a začínají se blížit padesátinásobku výrobní ceny.

Na obrazovce ČT tuto praxi kompletně zpochybnil bývalý šéf energetického gigantu ČEZ a někdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Podle něho by český stát měl v prodeji elektřiny spoléhat sám na sebe, a nikoli na evropský trh. Je prý absurdní, aby se ceny pro české spotřebitele odvíjely od „pseudotrhu na lipské burze a aby lidé za to platili extrémní peníze“. Míl to řekl v nedělním Otázkách Václava Moravce. 

Vyjádření politiků, kteří odmítají možnost vyvázat se z obchodu elektřiny na burze v Lipsku, tvrdě odmítá expert v oblasti energetiky a bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček. Argumenty ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) nebo místopředsedy Sněmovny za ODS Jana Skopečka jsou podle něho nesmyslné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Pořád se přetřásá jen pomoc Ukrajině

Co ale stejně intenzivně řešit to, aby válka skončila? Nemyslíte, že to by byla pro Ukrajinu ta největší pomoc? A řeší to někdo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šarapatka musí být vyhozen.“ Kauza končí. Právníci Zemana pro PL. A poslední tečka

18:08 „Šarapatka musí být vyhozen.“ Kauza končí. Právníci Zemana pro PL. A poslední tečka

Bývalý prezident republiky Miloš Zeman byl donucen se z nařízení soudu omluvit někdejšímu členovi sv…